5 دسامبر 2023 - 22:51
هشدار مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران:

در دام موسسات غیرمجاز گردشگری گرفتار نشوید

12 ژانویه 2016 - 12:10 dsfr.ir/xb4ab

در دام موسسات غیرمجاز گردشگری گرفتار نشوید
نامه نیوز
نمایی از یک آژانس مسافرتی در تهران

از ابتدای سال جاری تاکنون، 58 موسسه غیرمجاز که اقدام به تبلیغ و ارائه خدمات گردشگری به مسافران کرده بودند جهت پلمب به اداره اماکن ناجا معرفی شده اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به اینکه میزان تقاضای سفر با جمعیت مبداء رابطه ای مستقیم دارد افزود: تمرکز جمعیتی بالا در کلانشهر تهران فرصت مناسبی را برای عده ای سودجو در ارائه خدمات گردشگری در بازار چند میلیونی پایتخت پدید آورده است.

خسروآبادی با تاکید بر اینکه اصلی ترین راه مقابله با حضور و گسترش موسسات غیرمجاز ارائه دهنده خدمات گردشگری افزایش آگاهی عمومی در جامعه است، از عموم شهروندان خواست از شتابزدگی در خرید بسته های سفر قبل از حصول اطمینان از دارا بودن مجوز فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی خودداری کنند.

خسروآبادی ملاک بررسی شکایات مسافرین از نحوه و میزان خدمات ارائه شده توسط دفاتر خدمات گردشگری و سفر دارای مجوز را مفاد و تعهدات اعلام شده در قرارداد فی مابین مسافر و آژانس اعلام کرد و افزود: تقاضای ما از همشهریان این است که قبل از انعقاد قرارداد هیچگونه وجهی پرداخت نکنند.

وی تعهدات شفاهی بین دفتر و مسافر را غیرقابل رسیدگی عنوان کرد و افزود: متاسفانه تعداد معدودی از دفاتر خدمات مسافرتی از ترفندهای غیراخلاقی در جذب مسافرین با ارائه وعده های کذب و واهی به صورت شفاهی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: در دو ماه گذشته پنج مورد از شکایات واصله بدون داشتن قرارداد از سوی مسافرین جهت رسیدگی در معاونت گردشگری استان در دستور کار قرار گرفته است، این در حالی است که مسافرین باید پس از مطالعه دقیق مفاد قرار داد و آگاهی از شرایط سفر آن را امضا کرده و نسبت به اخذ یک نسخه از قرارداد تنظیمی که دارای امضا و مهر دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری باشد اقدام کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در ادامه توصیه های عمومی خود از متقاضیان سفر خواست در قبال پرداخت هرگونه وجه جهت خرید خدمات سفر و ارئه مدارک از جمله گذرنامه و ضمانت نامه به دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری، رسید دریافت کنند.

وی همچنین از همشهریان خواست با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از ارائه کنندگان خدمات سفر و گردشگری در فضای مجازی فاقد مجوز هستند، دقت کنند و خرید خدمات خود را از سایت های دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز انجام دهند.

1