9 دسامبر 2023 - 15:12

افتتاح راه آهن خرمشهر-بصره تا 18 ماه دیگر

14 دسامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/qa81t

ایستگاه راه آهن خرمشهر

راه آهن خرمشهر-بصره به شرط تأمین اعتبار ظرف 18 ماه به بهره برداری می رسد.

"وزیر راه و شهرسازی"

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه راه آهن خرمشهر-بصره به شرط تأمین اعتبار ظرف 18 ماه به بهره برداری می رسد گفت: بسته به میزان تأمین مالی باید دید تا چه میزان می توان در زمان اجرای این پروژه صرفه جویی کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ عباس آخوندی درباره اتصال ریلی ایران به عراق از طریق خط آهن خرمشهر-بصره گفت: در سفری که امسال به عراق داشتم درباره احداث پلی روی اروندرود توافق شد که امکان عبور کشتی های بزرگ از زیر این پل وجود داشته باشد. البته طراحی مهندسی این پل به طور کامل انجام شده است.

وی با یادآوری تأکید رئیس جمهور درباره برقراری اتصال ریلی خرشمهر به بصره٬ افزود: در حال حاضر تنگناهای مالی برای این پروژه وجود دارد که البته با دستور رئیس جمهور امیدواریم این پروژه هرچه زود تر تأمین مالی و مناقصه اش نیز برگزار شود.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه برنامه زمان بندی برای اجرای این پروژه 18 ماهه است، ادامه داد: بسته به میزان تأمین مالی باید دید تا چه میزان می توان در زمان اجرای این پروژه صرفه جویی کرد.

آخوندی درباره توسعه خطوط حومه ای نیز توضیح داد: یکی از مباحثی که در وزارت راه و شهرسازی تعقیب می شود توسعه حمل و نقل حومه بوده و شهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و کرج که حومه نشینی بسیار گسترده ای دارند ساکنان مناطق حومه ای باید از طریق ریل به کلانشهرها تردد کنند.

وی با بیان اینکه توسعه قطارهای حومه ای از جهت ایمنی و صرفه جویی مصرف انرژی و وقت حائز اهمیت است، ادامه داد: چنین اقداماتی عین اجرای بحث اقتصاد مقاومتی است چراکه یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی بر صرفه جویی انرژی تأکید دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه میان دو کلانشهر تهران و کرج روزانه 114 هزار وسیله نقلیه تردد می کند٬ گفت: تلاش ما این است که این حجم از تردد به تدریج به ریل منتقل شود به همین خاطر از مقامات درجه یک کشور درخواست داشتیم و به آن ها پیشنهاد کردیم که با قطار در مسیرهای حومه ای تردد داشته باشند و خودشان را جای یک مسافر حومه ای قرار دهند تا بتوانیم مشکلات و مسائل آنان را فهم و حل کنیم.

آخوندی با بیان اینکه 4 خطه کردن محور تهران-کرج در دستور کار وزارتخانه قرار دارد، افزود: همچنین در ادامه دو خطه کردن این محور تا زنجان و سپس تا ترکیه پیش خواهد رفت و از این طریق به توسعه ترانزیت شمال تا جنوب نیز توجه می شود.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر 6 رام قطار برای خط حومه ای تهران-کرج-هشتگرد در نظر گرفتیم که تلاش می کنیم با افزایش خطوط و اضافه کردن ناوگان بخشی از مسافران جاده به قطار منتقل شوند، گفت: در مسیر آزادراه تهران-کرج در شمال آن مترو و در جنوب آن خط آهن عبور می کند که ساکنان شهرهای حومه ای می توانند از این امکان حمل و نقلی استفاده کنند.

1