پرونده هایی که ناکام شدند

6 دسامبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/yo47l

پرونده هایی که ناکام شدند
فرید حسنی
برج دو قلوی صفا

دادستانی شهرستان نجف آباد در اقدامی ناگهانی، پرونده تخریب بناهای تاریخی این شهرستان را مختومه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در طول چند سال گذشته با فعالیت گسترده تر انجمن های میراث فرهنگی در سطح شهرهای کوچک و بزرگ توجه به بناهای تاریخی و در صورت امکان جلوگیری از تخریب آن ها در سطح شهرها گسترش پیدا کرد.

تخریب هایی که شاید تا همین چند سال قبل، بدون هیچ مانع و مشکلی توسط مالکان بناهای تاریخی در سراسر کشور انجام می شد، اما می توان تخمین زد که از اوایل دولت دهم توجه بیشتر به بناهای تاریخی کنش و واکنش های زیادی را به دنبال داشته است، به گونه ای که دستگاه های قضائی و دیوان عدالت اداری را نیز با خود درگیر کرده است.

اما به نظر می رسد متاسفانه هنوز برخی شهرستان های کشور با این مشکل مواجه هستند. نمونه آن شهرستان نجف آباد در استان اصفهان است که در طول چند سال گذشته باقی مانده های تاریخ این شهر هر روز به بهانه هایی تخریب می شد و تنها دلخوشی دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان، تشکیل پرونده ای قضایی و رسیدگی به این تخریب ها بود، که این پرونده ها نیز بدون رسیدن به نتیجه ای خاص مختومه شده اند.

حسین نجفی پور، مدیر انجمن دوست داران میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نجف آباد در این زمینه توضیح داد:

متاسفانه دادسرای نجف آباد قبل از به نتیجه رسیدن پرونده های تخریب بناهای تاریخی این شهرستان، همه آن ها را مختومه اعلام کرده است.

وی این پرونده ها را شامل تخریب «پنگ خانه باغ نو»، تعرض به حریم تاریخی «کاروانسرای حاج حیدر»، ساخت و ساز در حریم «کبوتر خانه صفا» و تخریب کامل بنای ایلخانی امامزاده «ساره مریم» دانست.

شهریور ماه سال 1386 «حریم تاریخی کاروانسرای حاج حیدر از آثار تاریخی دوره قاجاریه از سوی شرکت مهرگستر نجف آباد مورد تعرض قرار گرفت.» اقدامی که بدون استعلام از اداره میراث فرهنگی شهرستان انجام شده بود و تلاش می کرد تا حریم درجه یک کاروانسرای حاج حیدر مربوط به دوره ی قاجار و دید و منظر حریم درجه دو عصار خانه «اخلاقی» باقی مانده از دوره صفوی و مسجد بازار را مخدوش کند.» کاروانسرای حاج حیدر جانی باقی مانده از دوره قاجار در 24 اسفند 1383 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اواسط سال 92 در کشاکش ایجاد بلواری جدید در قسمت جنوبی شهرستان نجف آباد شهرداری این شهرستان با تخریب تنها «پنگ خانه» باقی مانده از دوره قاجار در کشور و ساخت «پنگ خانه» ای جدید در یک متری بنای قبلی پرونده ی تخریب این بنای تاریخی باز شد.

اواخر شهریور ماه سال گذشته نیز هیات امنای بنای ایلخانی امامزاده «ساره مریم» در شهرستان نجف آباد اصفهان شب هنگام به شکل کامل تخریب شد. این بنای باقی مانده ار قرن ششم هجری، 30 تیرماه 1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود.

فروردین ماه امسال نیز پرونده ای از حفاری های همسایه «برج های دوقلو صفا» در دادگاه شهرستان نجف آباد باز شد، چون مالک این بنا در کنار این برج های باقی مانده از دوره صفوی اقدام به حفاری به عمق 6 متر کرده بود تا به گنج برسد! برج های کبوترخانه دوقلو صفا یا آق غلامعلی اصفهان در 25 اسفند 1379 در فهرست ثبت آثار ملی کشور قرار گرفت.

از مدتی پیش با حکم رئیس جمهور، شهرستان نجف آباد یکی از چند شهری بود که حکم «فرمانداری ویژه» گرفت. با این اقدام فرمانداری این شهرستان یکی از مراکز دولتی وابسته به وزارت کشور ایران است که از نظر سلسله مراتب اداری بالاتر از فرمانداری و پائین تر از استانداری قرار دارد. این بخش، قسمتی عمده از اختیارات استانداری را دارد و تشکیلاتی است که از فرمانداری گسترده تر، توانمندتر و بزرگ تر، اما از استانداری کوچک تر و محدودتر است و پنج شاخص دارد و فرمانداری نجف آباد نیز در دولت گذشته به عنوان فرمانداری ویژه انتخاب شد.

پس جای سوال است که در چنین شرایطی به جای بهتر شدن وضعیت آثار تاریخی در این شهرستان، پرونده هایی که نتیجه پیگیری آن ها می توانند در آینده ای نزدیک عاملی برای جلوگیری از هر تخریب دیگری باشد، مختومه اعلام می شود!

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1