10 ژوئیه 2020 - 19:49
برای شرکت در جلسه دفاع از پرونده قنات ایرانی

مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند

30 نوامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/ol8ha

مسئولان میراث فرهنگی راهی پاریس شدند
faruomad.ir
قنات ایرانی

معاون میراث فرهنگی سازمان، سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای شرکت در جلسه دفاع از پرونده قنات ایرانی امروز دوشنبه 9 آذر ماه راهی پاریس شدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ پرونده زنجیره ای قنات ایرانی به عنوان یکی از پرونده های نامزد در فهرست آثار جهانی قرار است در تیرماه سال آینده در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح شود که به دلیل پیچیدگی این پرونده، جلسه دفاع پرونده زنجیره ای قنات ایرانی طالبیان، بهشتی، و علی اصغر سمسار یزدی روز سه شنبه 10 آذرماه در نشست تخصصی پنل میراث جهانی ایکوموس در پاریس شرکت می کنند.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب گفت: از آنجایی که پرونده میراث جهانی قنات در موضوعاتی چون مدیریت و دانش سنتی، عرصه و حریم، مالکیت، نگهداری و بهره برداری از قنات ها و همچنین مباحث حقوقی و ارتباط میان دستگاه های مختلف از پیچیدگی و اهمیت بسیاری برخوردار است از همین رو، برای اولین بار برای حضور در پنل میراث جهانی ایکوموس و پاسخ به پرسش های مختلف کارشناسان مربوطه، از دست اندرکاران آن دعوت به عمل آمده است.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: فرآیند بررسی پرونده زنجیره ای قنات ایرانی این گونه است که بعد از ارسال پرونده به کمیته میراث جهانی یونسکو، یک نسخه از آن با فایل الکترونیکی به انضمام نقشه ها، برای ارزیابی به ایکوموس ارسال می شود. ایکوموس با فراخوان از کلیه کارشناسان خبره و علمی این رشته در سراسر جهان درخواست بررسی و اظهارنظر مستقل دارد و همزمان با این اقدام ارزیابی میدانی پرونده نیز توسط ایکوموس انجام می شود.

طالبیان افزود: پس از دریافت نظرات کارشناسان، پرسش هایی از کشور مربوطه انجام می شود و دوباره در کمیته های علمی ایکوموس مطرح و در پنل میراث جهانی ایکوموس، با حضور کارشناسان چند رشته ای مورد بررسی و نظرخواهی قرار می گیرد. امسال برای نخستین بار از ایران به عنوان کشور پیشنهاد دهنده پرونده زنجیره ای قنات ایرانی خواسته شده که در جلسه دفاع و پرسش از پرونده حضور پیدا کند.

طالبیان در پایان تاکید کرد: نتایج نهایی این پنل در پایان سال به کمیته میراث جهانی ارسال می شود که البته نتیجه پنل میراث جهانی ایکوموس به هیچ وجه تایید یا رد پرونده زنجیره ای قنات ایرانی را به دنبال ندارد و قضاوت نهایی به عهده کمیته میراث جهانی یونسکو است که در تیرماه سال آینده برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1