31 می 2020 - 05:09

کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران

23 نوامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/2b1ve

کشف 288 شی تاریخی و تقلبی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران
خبرگزاری مهر
اشیا تاریخی و تقلبی کشف شده توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی تهران

یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان تهران طی سه عملیات 288 شی تاریخی و تقلبی از جنس طلا، نقره و مفرغ را کشف و از آن ها در مراسمی رونمایی کرد. در این عملیات 6 نفر نیز بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان تهران از ابتدای امسال 5 هزار و 250 شی را از قاچاقچیان به دست آورده که در هفته گذشته طی 2 روز با انجام 3 عملیات توانست 288 شی را کشف کند که از این تعداد 171 سکه، نقره دوره اشکانی بود و مابقی اشیاء متعلق به دوره ساسانی و دوره های قبل تر است. برخی از این اشیا نیز کارشناسی شده و حدود 10 شی از آن ها تقلبی هستند. پس از کارشناسی تمام اشیا مراحل قانونی برای تحویل به موزه ها انجام می شود.

52 پیکره آهنی در میان این اشیا وجود دارد. همچنین 4 قلم گوشواره، یک گردنبند با سنگ تزئینی یشم، 3 مهره ساسانی، یک تبر مفرغی متعلق به هزاره اول در میان این اشیا وجود دارد. همچنین لوح مفرغی با خط میخی، بُز بالدار و یک جام نیز کشف شده که تقلبی هستند و از روی نمونه شی های دوره هخامنشی ساخته شده است.

در جریان کشف و ضبط این اشیا، یگان حفاظت از میراث فرهنگی به صورت صوری وارد معامله شده بود و موفق به بازداشت 6 نفر شد. از نظر کارشناسان قیمت گذاری روی اشیای تاریخی امکانپذیر نیست منتهی از آنجا که دادگستری خواهان حدود قیمت برای این اشیا است، 3 میلیارد تومان برآورد معامله انجام شده تخمین زده می شود. این اشیا به مخزن موزه آبگینه و رضا عباسی تحویل داده خواهند شد.

رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در نشستی پیرامون رونمایی از این اشیا که ظهر روز یکشنبه در ساختمان میراث فرهنگی تهران برگزار شد، گفت: در موزه رضا عباسی مخزن جدیدی راه اندازی شده و قرار است همه اشیا در آنجا نگهداری شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اشیای به دست آمده متعلق به کدام شهرهاست گفت: سکه های اشکانی در تمام نقاط ایران وجود دارد، اما نمی دانیم که اشیای به دست آمده و حتی سکه ها، متعلق به کدامیک از مناطق ایران است.

وی همچنین در این برنامه از تشکیل انجمن حمایت از میراث فرهنگی خبر داد و افزود: اولین جلسه مربوط به این انجمن در روز چهارشنبه همین هفته با حضور رئیس شورای شهر، شهردار، رئیس دادگستری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل سازمان اوقاف، آموزش و پرورش شهرستان های تهران، مسئولان صدا و سیمای تهران، روسای دانشگاه های شهید بهشتی و علامه طباطبایی برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درباره خرید اشیای تاریخی از کاشفان آن ها تصریح کرد: در برخی از اتفاقات، ابزار و در برخی دیگر قوانین در اختیارمان نیست. ما پیش بینی بودجه ای برای خرید اشیای تاریخی را نداریم، چون کمبود بودجه در دولت این امکان را برایمان فراهم نمی کند.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر پلمپ دفاتر تبلیغ فلزیاب در تهران، گفت: امسال سه دفتر تبلیغاتی پلمپ شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1