4 ژوئیه 2020 - 06:35

آب انبار محمدآباد به جمع آثار ملی کشور پیوست

22 نوامبر 2015 - 08:20 dsfr.ir/1k0l3

آب انبار محمدآباد به جمع آثار ملی کشور پیوست
میراث آریا
آب انبار محمدآباد واقع در شهرستان میبد

آب انبار محمدآباد واقع در شهرستان میبد، شهر ندوشن، کشتزارهای جوی نو با شماره 31356 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، محسن ذاکری نیا در توضیح وجه تسمیه این آب انبار تاریخی گفت: این بنا توسط یکی از بانوان خیر به نام حاج کوکب جلالی در دوره پهلوی به سبک جدید احیا و با توجه به قرار گیری آن در مجاورت کشتزارهای قنات محمد آباد به آب انبار محمد آباد مشهور است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: این آب انبار در یک پلان مستطیل شکل در جهت شمالی جنوبی طراحی و احداث گردیده است. ورودی بنا در جهت غربی به صورت ایوان با پوشش سقف ضربی با قوس هلالی است که پلکان از ابتدای آن شروع و در انتها با یک زاویه 90 درجه در جهت جنوبی به پاشیر ختم می شود. در جهت شمال بنا صفه ای جهت استراحت عابران و کشاورزان احداث گردیده است. مخزن آب انبار که در جهت جنوب بنا قرار دارد دارای یک بادگیر در جهت جنوب است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به طور کلی این بنا با مصالح خشت، آجر و سنگ با ملات گل، ساروج و گچ ساخته شده است. تغییر نوع آب انبار از دستی به پاشیردار، وجود طاق و وقوس های موجود در قسمت استراحتگاه عابرین و نزدیکی به بافت ثبتی ندوشن از ویژگی های شاخص این اثر تاریخی به شمار می آید.

ذاکری نیا خاطرنشان ساخت: این بنا به منظور تامین آب مصرفی و شرب کشاورزان و عابران و همچنین فضای استراحت و اتراق احداث گردیده و در حال حاضر مورد استفاده عموم به منظور استراحت و تفریح در اوقات فراغت است. به دلیل اینکه بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد می باشد حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1