26 می 2020 - 13:15

برج پیرعلمدار دامغان مرمت شد

14 نوامبر 2015 - 17:40 dsfr.ir/g67l1

برج پیرعلمدار دامغان مرمت شد
tishineh.com
برج پیر علمدار دامغان

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان از مرمت برج پیرعلمدار این شهرستان خبر داد و گفت: در این راستا 350 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ معصومه داوودیان ضمن اشاره به مرمت و بازسازی برج پیرعلمدار دامغان اظهار داشت: این برج یکی از نمونه های بسیار ارزشمند معماری قرن چهارم ایران است.

وی با یادآوری اینکه این برج به صورت گنبدی شکل و 13 متر ارتفاع و 4/5 متر قطر دارد، اضافه کرد: در بدنه برج تزئینات آجری و گچی زیبایی وجود دارد که در وسط این تزئینات کتیبه ای با خط کوفی نوشته شده که حروف الف و لام این نوشته ها از کشیدگی خاصی برخوردار بوده و این مهم باعث زیبایی بیشتر این برج شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان یادآور شد: در داخل این برج بر روی گچ های تزئین شده کتیبه ای دیگر به رنگ سرمه ای وجود دارد که آیه 10 سوره زمر بر روی آن نوشته شده است.

داوودیان خاطرنشان ساخت: بر اساس کتیبه های موجود در این برج که با خط کوفی نوشته شده است، این برج در سال های 417 تا 420 هجری قمری به دستور ابوحرب بختیار بن محمد که از سوی قابوس بن وشمگیر پادشاه آن زمان به عنوان حاکم ایالت قومس منصوب شده بود ساخته شده است.

وی اظهار داشت: 350 میلیون ریال اعتبار برای استحکام بخشی دیوارها، ساخت پشت بندها برای جلوگیری از ریزش و کاه گل دیوار هزینه شده است.

گفتنی است؛ برج پیرعلمدار در محل خوریا و در مجاورت مسجد جامع این شهر واقع و در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1