10 ژوئن 2024 - 12:41
گزارشی از بزرگ ترین پل معلق کشور؛

ضرورت تکمیل زیرساخت های پل معلق مشکین شهر

7 نوامبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/qp24p

ضرورت تکمیل زیرساخت های پل معلق مشکین شهر
رضا زارع
گردشگری مشکین شهر با احداث پل معلق در این شهر رونق پیدا کرده است

پل معلق مشکین شهر از آثار گردشگری این شهرستان به حدی در افزایش تعداد گردشگران موفق عمل کرده که حتی آثار تاریخی و طبیعی با قدمت چند هزار ساله نیز نتوانسته است چنین موفقیتی را از آن خود کند.

پل معلق مشکین شهر در قالب طرح ملی گردشگری «خیاو تا گردولی» از پروژه های راکد گردشگری استان اردبیل بود که به دلیل بی توجهی به نیاز سرمایه گذار و غفلت مسئولان وقت به تعطیلی کشیده شده بود. با این وجود طی چند سال گذشته مسئولان در اقدام متفاوتی از سرمایه گذار طرح دعوت کردند تا نیازها و درخواست های وی را بشنوند. این اتفاق موجب شد پروژه ای که عنوان می شود بزرگ ترین پروژه گردشگری کشور است دوباره فعال شده و در ماه های آغازین سال جاری به بهره برداری برسد.

بهره برداری پل معلق با 325 متر طول، عرض 2 متر و ارتفاع 80 متری از کف رودخانه «خیاوچایی» سیل عظیمی از گردشگران را راهی مشکین شهر ساخت و نشان داد حمایت جزئی از یک سرمایه گذار تا چه حد می تواند موجب جهش های باورنکردنی در توسعه شود.

این پروژه که از سال 83 آغاز شده بود امسال برای اولین بار در فاز اول بزرگ ترین پل معلق کشور را که فقط 5 درصد از پروژه است تقدیم گردشگران کرد. تا ثمره تلاش مهندسان و کارگران ایرانی با یک مهندسی بومی و داخلی حتی به اذعان مدیران اجرایی پل تضمین ایمنی شود و مسیر مسدود شده پل بعد از یک دهه بازگشایی شده و مشکین شهر را به توسعه پیوند زند.

به طوری که به گفته فرماندار مشکین شهر پل معلق تعداد گردشگران این شهرستان را تا 20 برابر افزایش داده و تا کنون هیچ پروژه ای تا به این میزان موفق عمل نکرده است. با این وجود کارشناسان و مسئولان محلی و استانی معتقدند کار این پروژه در احداث پل تمام شده نیست؛ چرا که خیل سفرها برای بازدید و قدم زدن فقط یک بار روی پل نشان داد مشکین شهر نیازمند زیرساخت هایی است که در درازمدت بی توجهی به آن حتی ممکن است سیر صعودی بازدیدها را وارونه کند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان اردبیل تأثیر احداث پل معلق در گردشگری مشکین شهر را غیرقابل تصور خواند و تصریح کرد: به گفته مسئولان محلی به ویژه در تعطیلات عید فطر بعد از افتتاح شاهد افزایش غیرقابل باور گردشگران بودیم.

قادر تقی زاده معتقد است تا به امروز با تبلیغات مطلوب پل معلق در جذب گردشگر به مشکین شهر و استان موفق عمل کرده و باید زمینه ای فراهم شود تا پروژه تکمیل شده و جذب گردشگران تداوم یابد. این در حالی است که پل معلق فقط پنج درصد از پروژه گردشگری مورد تأکید سرمایه گذار است و این پروژه در هزار و 300 هکتار تعریف شده که در فاز اول متل و تالار، در فاز دوم پل معلق و در فاز سوم رستوران گردان است.

وی با بیان اینکه ساخت مجتمع آب درمانی با انتقال آب درمانی ایلاندو و دهکده سلامت نیز برای این مجموعه پیش بینی شده است تأکید کرد: تا کنون نزدیک 400 میلیارد ریال برای این مجموعه هزینه شده است و تکمیل آن نیازمند تأمین اعتباری نزدیک به همین میزان نیز هست.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان معتقد است تا به امروز با تبلیغات مطلوب پل معلق در جذب گردشگر به مشکین شهر و استان موفق عمل کرده و باید زمینه ای فراهم شود تا پروژه تکمیل شده و جذب گردشگران تداوم یابد.

با وجود اینکه سرمایه گذار طرح بعد از آغاز به کار پل تکمیل سایر بخش ها را منوط به حمایت بخش دولتی دانسته اما نیازهای توسعه گردشگری به واسطه پل معلق به همین ها ختم نمی شود. به طوری که امروز زیرساخت راه ارتباطی و مراکز اقامتی پل به صورت جدی مورد تأکید است تا جایی که معاون گردشگری میراث فرهنگی استان در این خصوص گفت: در تعطیلات عید فطر با ورود تعداد قابل توجهی گردشگر ما با محدودیت مراکز اقامتی مواجه شدیم و به منظور رفع این مشکل و تأمین نیاز گردشگران مجبور شدیم برای چند خانه مسکونی نیز مجوز اقامت صادر کنیم.

علاوه بر این فرماندار مشکین شهر به توسعه مطلوب راه ها اشاره دارد و در خصوص اقدامات صورت گرفته تأکید کرد: ما حمایت های لازم از مجموعه های گردشگری مشکین شهر را داریم به طوری که مسیر منتهی به پل با یک میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی آسفالت شد.

به گفته ابراهیم امامی علاوه بر این در راستای توسعه زیرساخت های راه 15 کیلومتر از چهاربانده اردبیل-مشکین شهر افتتاح شده و 5 کیلومتر دیگر نیز زیر خط آسفالت است. وی به تعریض محور گردشگری قینرچه اشاره و تأکید کرد: مقدمات چهار بانده مشکین شهر-اهر نیز اجرا می شود.

امامی از برنامه های تبلیغ و معرفی این مجموعه را اجرای جشنواره بهار مشکین شهر با تأمین هزینه عنوان کرد و افزود: ما پیگیر تأمین زیرساخت هایی که سرمایه گذار نیاز دارد هستیم. وی در خصوص زمان تکمیل این پروژه گردشگری تصریح کرد: در طرح ملی گردشگری "خیاو تا گردولی" ساخت رستوران، مراکز اقامتی، تالار پذیرایی و سایت ورزشی نیز برنامه ریزی شده و برخی به شکل مطلوب اجرایی شده است؛ با توجه به اعلام آمادگی ما برای حمایت سرمایه گذار و اعلام آمادگی سرمایه گذار برای تکمیل انتظار می رود مابقی فازها سریعا تکمیل شود.

هر چند سرمایه گذار پل بارها به ضعف تبلیغات این پروژه تأکید داشته و حتی از ممانعت مسئولان شهر سرعین در نصب بنرهای تبلیغی این مجموعه گفته است اما به نظر می رسد مسئولان استانی میزان تبلیغات را کافی می دانند. به طوری که به عقیده معاون گردشگری میراث فرهنگی استان برگزاری جشنواره بالن و پاراگلایدر توانست تأثیر مطلوبی در تبلیغ این مجموعه داشته باشد.

وی در خصوص پیشنهاد خبرگزاری مهر برای معرفی این مجموعه به عنوان المان گردشگری مشکین شهر تأکید کرد: با توجه به غنای این شهرستان از آثار طبیعی و تاریخی از جمله کوه سبلان، مجموعه باستانی شهریری یا بقعه شیخ حیدر ضروری است که این مجموعه به عنوان بزرگ ترین المان گردشگری انسان ساز مشکین شهر معرفی شود. به عقیده تقی زاده در حال حاضر کوه سبلان واقع در مشکین شهر از قطب های گردشگری این شهرستان و حتی کشور است و یا مجموعه باستانی شهریری حتی در کشور بی نظیر است و به لحاظ فرم پل معلق قابلیت رقابت با این آثار را ندارد؛ اما در عین حال می تواند به عنوان بزرگ ترین المان انسان ساز معرفی شود.

وی از جمله اقدامات اخیر معرفی هر چه بیشتر پل معلق را معرفی آن به سازمان جهانی جهانگردی عنوان و تأکید کرد: آثاری که بازدید و جذابیت قابل توجهی دارد به این سازمان معرفی می شود و ما از استان اردبیل دو اثر اقامتگاه بوم ساز ملک سویی و پل معلق که هر دو در مشکین شهر واقع شده اند را معرفی کردیم.

بنا به گفته فرماندار مشکین شهر، گردشگری محور اصلی توسعه این شهرستان انتخاب شده است. قابلیت های بی نظیر گردشگری این شهرستان موجب شد اخیرا طرح تبدیل مشکین شهر و سرعین به مناطق نمونه گردشگری در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شود و این طرح در حال حاضر منتظر رای نهایی در صحن علنی مجلس است.

فرماندار مشکین شهر تأکید دارد که سرمایه های طبیعی، تاریخی، باستانی، ورزشی، زمستانی، روستایی و میراثی قابل توجهی در گردشگری مشکین شهر وجود دارد. به طوری که همین سرمایه ها موجب انتخاب مشکین شهر به عنوان پایلوت گردشگری عشایر شده و تعداد قابل توجهی از پژوهشگران، باستان شناسان و محققان را برای مطالعه آثار باستانی و میراثی این شهرستان از جمله مجموعه بی نظیر شهریری به سمت آن کشانده است.

تأثیر قابل توجه پل معلق در گردشگری منطقه تجربه موفقی بود که نشان داد بهره برداری بهینه از ظرفیت های موجود تا چه حد می تواند رونق و توسعه را به دنبال داشته باشد و در این میان بدون حاشیه پردازی فقط باید کار انجام داد و متمرکز بر پروژه ها بود.

به گفته امامی در حال حاضر 25 طرح گردشگری با سرمایه گذاری بخش خصوصی در مشکین شهر تقاضا دارد که 12 مورد آغاز به کار کرده است و پیشرفت 10 الی 70 درصدی دارند. وی تمامی تلاش متمرکز بر برنامه ها را شکوفایی گردشگری مشکین شهر چنانچه شایسته آن است، دانست و حمایت نهادهای اجرایی را برای تحقق این آرمان خواستار شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1