بهشتی در نشست گامی به سوی موزه های سبز در کشور تاکید کرد:

ضرورت حفاظت شیمیایی از موزه ها

28 اکتبر 2015 - 12:20 dsfr.ir/bh0ig

ضرورت حفاظت شیمیایی از موزه ها
میراث آریا
سیدمحمد بهشتی در حال سخنرانی در نشست هم اندیشی موزه داران و حفاظت گران موزه ها

آنچه در مقوله حفاظت از موزه ها تا به امروز مورد توجه قرار گرفته حفاظت فیزیکی و قانونی اشیاء بوده است در حالی که فعل و انفعالات شیمیایی نیز آسیب های زیادی را به اشیا وارد می کند که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم این مطلب را در نشست هم اندیشی موزه داران و حفاظت گران موزه ها با عنوان "گامی به سوی موزه های سبز در کشور" که امروز "چهارشنبه "در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد.

او افزود: به منظور ایجاد اقدامات حفاظتی تا به حال بیشتر حفاظت فیزیکی و قانونی اشیا مورد توجه قرار گرفته اند و از حفاظت شیمیایی آنها غافل بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه برخی از موزه ها حتی این موضوع را در دستور کار خود قرار نداده اند، گفت: در مواردی شی بعد از گذشت چند سال از قرارگیری آن در موزه مورد بررسی قرار گرفته و مشاهده شده که در اثر فعل و انفعالات شیمیایی آسیب های زیادی دیده است.

او با اشاره به شرایط اقلیمی کشور، موضوع حفاظت پیشگیرانه و ارزیابی شرایط محیطی موزه ها را امری مهم تلقی کرد و افزود: موزه های ایران به اعتبار تنوع اقلیمی و حساسیتی که اشیاء آنها دارند باید مورد توجه ویژه ای در این خصوص قرار گیرند.

بهشتی گفت: با تجهیز موزه ها به این دانش می توان این اطمینان خاطر را ایجاد کرد که حفاظت فیزیکی و شیمایی در موزه ها اتفاق می افتد.

رییس ایکوم نخستین وظیفه موزه ها را حفاظت دانست و افزود: اغلب وظایف موزه ها به دلایل مختلف نظیر جنگ، بحران، عوامل طبیعی و ... ممکن است تعطیل شود اما وظیفه حفاظتی هیچگاه و تحت هیچ شرایطی تعطیل نخواهد شد.

او در ادامه با اشاره به طرحی که از سوی هادیان پژوهشگر پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی با عنوان روش های حفاظت پیشگیرانه مطرح شده است تصریح کرد بازگویی این تجربیات فتح بابی است برای به کار گیری روش های نوین برای نگه داری بهتر از اشیا موزه ای که تصمیم گرفتیم این تجربیات را با برگزاری این نشست در اختیار متخصصین این حوزه قرار دهیم.

بهشتی در پایان اظهار امیدواری کرد که این جلسه نقطه آغازی برای شکل گیری برنامه های جدید به منظور حفاظت از موزه ها باشد.

در این نشست یک روزه مدیران و کارشناسان موزه های سراسر کشور و عضو ایکوم حضور داشتند و به بحث و بررسی راه های حفاظت پیش گیرانه در موزه ها پرداختند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1