15 نوامبر 2019 - 21:37
فرمانده یگان حفاظت خراسان شمالی خبر داد:

دستگیری حفاران غیرمجاز در شیروان

19 اکتبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/5x1zo

دستگیری حفاران غیرمجاز در شیروان
فرزین طلوعی
دهستان سیوکانلو شهرستان شیروان

5 نفر حفار غیرمجاز در حین حفاری در روستای قلعه بیگ شیروان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ سرهنگ باقرزاده فرمانده یگان حفاظت استان با اعلام این خبر گفت: یک گروه 5 نفر به منظور کشف اشیاء تاریخی در روستای قلعه بیگ توسط یگان حفاظت و ناحیه مقاومت بسیج روستا دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی گفت: این گروه به همراه موتورسیکلت و ادوات حفاری اقدام به حفر کرده بودند که در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شدند.

سرهنگ باقرزاده افزود: در بخشی از لایحه قانونی راجع به جلوگیری از انجام اعمال حفاری های غیرمجاز و کاوش به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی که بر اساس ضوابط بین المللی مدت یک صد سال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت آن گذشته باشد آمده است: انجام هر گونه عمل حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی مطلقا ممنوع است و مرتکب به حبس تأدیبی از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری به نفع بیت المال محکوم می شود. چنانچه حفاری در اماکن تاریخی که به ثبت آثار ملی رسیده باشد انجام گیرد مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود.

وی از همشهریان و هم استانی های عزیز خواست در صورتی که به مورد مشکوکی در کنار آثار تاریخی برخورد کردند آن را فورا با یگان حفاظت میراث فرهنگی یا به شماره 05832228954 در میان بگذارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1