مناطق ویژه اقتصادی بافت تاریخی در کشور ایجاد شوند

22 سپتامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/nk4lf

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ایجاد مناطق ویژه اقتصادی بافت تاریخی در کشور گفت: تا به حال بیش از 200 واحد تاریخی در شهر یزد به مراکز اقامتی، هتل، مراکز تفریحی و دیگر اماکن سودآور اقتصادی تبدیل شده اند بنابراین بافت تاریخی این شهر قابلیت تبدیل شدن به منطقه اقتصادی را دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حمید کلانتری درباره راهکارهای اصلاح و احیای بافت های تاریخی اظهار کرد: بافت های تاریخی جزء مهم ترین منابع اقتصادی شهرهای توریستی محسوب می شوند که نشان دهنده میزان و نحوه درآمدزایی شهرهای مترقی دنیا از این بافت هاست.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بافت تاریخی 700 هکتاری شهر یزد که از نظر معماری و خشتی در دنیا و از نظر مساحت بافت تاریخی در ایران بی نظیر است، گفت: ویژگی های این بافت برای بسیاری از گردشگران غیر ایرانی بسیار جالب و جذاب است و اگر به این بافت ها توجه شود آن ها از تهدید به فرصت تبدیل می شوند.

وی با بیان اینکه تا به حال بیش از 200 واحد تاریخی در یزد به هتل، مرکز اقامتی، تفریحی، کتابخانه و ... درآمده اند که همواره مملو از توریست هستند، ادامه داد: بافت های تاریخی ارزش آن را دارند که با رعایت زیرساخت های فرهنگی کشور به یک مرکز بهره برداری اقتصادی تبدیل شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل «سمن ها» یا سازمان های مردم نهاد هوادار بافت تاریخی در یزد و چند شهر دیگر تاریخی دیگر که به ترغیب ساکنان خانه های بافت تاریخی و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه احیا و به سازی خانه های قدیمی با هدف بهره برداری اقتصادی می پردازند، خاطرنشان کرد: می توان بافت تاریخی یزد و چند شهر دیگر را به عنوان منطقه ویژه اقتصادی بافت تاریخی اعلام کرد.

وی افزود: این اتفاق در چند شهر تاریخی دنیا رخ داده و در آن قوانین ویژه ای حاکم است؛ از جمله این قوانین ممنوعیت تردد خودروهای با سوخت فسیلی در این مناطق ویژه است و تنها خودروهای برقی، هیبریدی و غیر آلاینده اجازه تردد دارند؛ هم چنین در مناطق ویژه بافت تاریخی همانند مناطق آزاد، مدیرعامل یا مدیر پروژه به عنوان مسئول همه پروژه ها و امور اداری شناخته می شود تا مدیریت فرآیند احیا و به سازی بافت تاریخی به صورت متمرکز و یکپارچه درآید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1