خانه رضوانی یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

20 سپتامبر 2015 - 16:20 dsfr.ir/mj03n

خانه تاریخی رضوانی یزد با شماره 31315 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یزد محسن ذاکری نیا در توضیح این بنای تاریخی گفت: این بنا شامل 4 جهت ساخت و به صورت حیاط مرکزی است خانه دارای 2 ورودی است که ورودی اصلی در جبهه جنوب و ورودی دیگر آن در جبهه شرق است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: بالای سردر اصلی این بنا دارای تزیینات آجرکاری است. پس از ورودی جبهه جنوب یک هشتی قرار دارد که این هشتی دارای کلاه فرنگی در سقف می باشد و در ضلع شمالی این هشتی پله بام و جبهه شرقی آن یک راهرو قرار دارد که به حیاط مرکزی راه دارد. در جبهه جنوبی این بنا یک ایوان با دهانه 8 متر قرار دارد که پوشش سقف این ایوان ضربی با طاق (هلالی) می باشد. در طرفین این ایوان 2 راهرو قرار دارد که 1 راهرو موجب ارتباط هشتی با حیاط مرکزی و راهروی دیگر راه پله بام قرار دارد. بالای ایوان نیز یک بادگیر 4 طرفه مشاهده می شود. در جبهه شمالی این بنا 1 اتاق چهاردری و آشپزخانه قرار دارد و در جبهه شرق این بنا 1 حوضخانه قرار دارد که 1 کلاه فرنگی روی سقف آن قرار گرفته است و 1 اتاق 5 دری و 2 دری که ورودی آن ها مشترک است و در پشت این اتاق ها 1 سر طویله قرار داشته است.

وی افزود: جلوی اتاق های ضلع شرقی 4 ایوان نما با ستون ها و تزیینات بسیار زیبای آجری در سرستون و پاستون ها قرار دارد. در جبهه غرب این بنا 2 اتاق 2 دری و یک 5 دری قرار گرفته است. حوض بسیار زیبایی وسط حیاط به چشم می خورد که اطراف آن چندین باغچه وجود دارد. مصالح به کار رفته در این بنا خشت و آجر با پوشش گل و گچ است.

ذاکری نیا خاطرنشان ساخت: تزئینات آجری ستون ها در جبهه شرقی، حوض در زیرزمین و همچنین تزئینات آجری در سردر ورودی از ویژگی های بنا به شمار می آید.

وی اظهار داشت: به دلیل اینکه بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد  است حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1