فالوده، جوک کاری و سینه زنی قطاری شیراز در فهرست ملی ثبت شد

19 سپتامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/9n0uv

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بعد از 2 سال وقفه نخستین جلسه ثبت میراث معنوی کشور در تهران برگزار شد که طی این مراسم 3 اثر میراث معنوی فارس در فهرست ملی جای گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر مصیب امیری گفت: از 4 پرونده ارسالی در جلسه مذکور 3 پرونده فالوده، جوک کاری و سینه زنی قطاری شیراز مورد تایید کارشناسان قرار گرفت و در فهرست معنوی کشور به ثبت رسید.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، یکی دیگر از پرونده های ارسالی اختصاص به تعزیه لامرد داشت که با توجه به اینکه مراسم تعزیه در فهرست ملی و جهانی جای گرفته است تمامی مراسم و آداب و رسومی که در شهرستان های سراسر کشور برگزار می شود زیرمجموعه این مراسم محسوب می شوند و به نوعی در فهرست ملی به ثبت می رسند.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس در خصوص مزایای ثبت ملی آثار گفت: ثبت ملی میراث معنوی-تاریخی و فرهنگی در واقع نوعی مصونیت و حفاظت از آثار را در پی دارد و موجب ماندگاری آن می شود. با توجه به اینکه برخی از هنرهای اصیل و بومی استان در آستانه منسوخ شدن قرار دارند و یکی از وظایف میراث فرهنگی احیای این هنرها می باشد از این رو ثبت چنین هنرهایی در فهرست ملی و جهانی در اولویت قرار دارد و باعث احیاء و رونق مجدد آن می شود.

امیری گفت: هنر جوک کاری نیز یکی از هنرهای سنتی و اصیل شیرازی است که در حال حاضر احیا شده و به دلیل ویژگی های خاص که داشت در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید. جوک کاری از جمله رشته های هنرهای چوبی است که از ترکیبات قطعات هندسی کوچک و آراستن آن بر سطح یک زیر ساخت چوبی و از ایجاد نقوش هندسی با استفاده از چوب های رنگی (معمولا دو الی سه رنگ) که این نقوش از کنار هم قرار گرفتن قطعات کوچک با مقطع های مختلف مثلث، مستطیل و لوزی به وجود می آید. جوک کاری تا حدودی به خاتم شباهت دارد اما در این هنر مواد مورد استفاده تنها چوب بوده در صورتی که در خاتم استخوان، فیبر و فلزات نیز کاربرد دارد. تنوع طرح های جوک در تزئین در، دوره جعبه ها و قاب های منبت، خاتم کاری، معرق کاری استفاده نمود.

دکتر امیری در ادامه گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه هنر جوک کاری به صورت اختصاصی معرفی خواهد شد.

وی هم چنین در خصوص ثبت ملی مهارت تهیه فالوده شیراز گفت: فالوده یکی از خوراکی های سنتی شیراز است که به دسر یخی هم مشهور است و در حال حاضر در فهرست میراث معنوی کشور جای گرفت و طبق برنامه ریزی ها غرفه ای هم به منظور معرفی این خوراکی سنتی و اصیل شیرازی در نمایشگاه فارس در یک نگاه به آن اختصاص داده شده است. پالوده شیرازی از خوراکی های سنتی شیراز که دسر یخی هم به آن گفته می شود. با قرار دان رشته های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می شود. پالوده شیرازی را با آب لیمو یا شربت آلبالو یا عرقیات مصرف می کنند. این دسر در ایران و در دیگر کشورها بیشتر از انواع دیگر مصرف دارند.

وی در ادامه در خصوص سینه زنی قطاری هم گفت: این مراسم از جمله سینه زنی های منحصر به فرد شیراز است که قدمتش به 150 سال قبل می رسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1