21 آوریل 2024 - 12:09
با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی

تفاهم نامه راه اندازی اولین قطار گردشگری ایران و اتریش به امضاء رسید

9 سپتامبر 2015 - 21:00 dsfr.ir/b23wz

تفاهم نامه راه اندازی اولین قطار گردشگری ایران و اتریش با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به امضاء رسید.

تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز اولین قطار گردشگری بین المللی ایران و اتریش، مابین گروه اقتصادی فدک به عنوان طرف ایرانی و سه شرکت مطرح گردشگری اتریشی به نام های دانهوز، دیک و مجموعه گردشگری پگاسوس، با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و محسن پورسید آقایی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید.

ظرفیت گردشگری ریلی کشور 2 برابر می شود

مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم امضای تفاهم نامه راه اندازی و تجهیز اولین قطار گردشگری ایران و اتریش گفت: گردشگری ریلی در کشورمان با 4 قطار در قالب 8 تور آغاز شد و با توجه به استقبال گردشگران اروپایی از این نوع گردشگری، ظرفیت در این بخش به 2 برابر افزایش خواهد یافت. وی افزود: یکی از اولویت ها در برنامه ششم توسعه کشور، توسعه گردشگری و به ویژه جذب گردشگر خارجی است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سهمی که ما باید از تعداد گردشگرانی که در دنیا جا به جا می شوند و درآمدی که در این صنعت وجود دارد، داشته باشیم 2 درصد است، این در حالی است که امروز کشور ما نیم درصد از این سهم را در اختیار دارد، باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در 10 سال آینده، بر اساس سند چشم انداز 20 ساله کشور، به سهم 2 درصدی از تعداد گردشگران و درآمد موجود در این بخش برسیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: ما باید در این حوزه با رشدی معادل حدود 3 برابر رشد جهانی حرکت کنیم، به طوری که صنعت گردشگری در دنیا با رشد سالیانه 5/4 درصد همراه است و ما باید به رشد 14 درصدی در این بخش گام برداریم.

سلطانی فر گفت: توسعه گردشگری به منظور توسعه فرهنگی و اقتصادی، یکی از سیاست های مهم دولت و رئیس جمهور است به گونه ای که دکتر روحانی در تمامی سخنرانی ها و سفرهایی که دارند بر گسترش فعالیت های گردشگری تاکید و تمرکز دارند.

وی با بیان اینکه همگرایی سایر دستگاه ها در توسعه فعالیت های گردشگری مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: در شرایط پس از توافق، اجرای برجام و لغو تحریم های ناعادلانه و ظالمانه، در تمامی بخش های کشورمان گشایش ایجاد خواهد شد و این گشایش در حوزه گردشگری بیش از سایر بخش ها تاثیر خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور، توسعه امکانات حمل و نقل هوایی، زمینی، دریایی و ریلی را به عنوان یکی از مهم ترین برنامه ها و استراتژی ها در این حوزه دانست و افزود: با وجود منابع محدود، ترمینال شماره 2 فرودگاه امام خمینی(ره) در حال آماده سازی است که با راه اندازی این ترمینال، ظرفیت این فرودگاه به 2 برابر افزایش می یابد، همچنین تکمیل پروژه های نیمه کاره فرودگاهی در شهرهای مختلف مورد توجه قرار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: ورود قطارهای گردشگری به ایران یک تجربه موفق بود و ادامه این روند در قالب واگن های جدید، موضوعی است که می تواند در توسعه گردشگری داخلی و خارجی و همچنین کاهش هزینه های گردشگری تاثیر بسزایی داشته باشد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اجرای تفاهم نامه بین شرکت ایرانی و طرف اتریشی، گفت: ما امیدواریم از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی در زمینه ایجاد تاسیسات گردشگری و آموزش نیروی انسانی استفاده کنیم، چراکه در این حوزه مشکلات بسیاری داریم، در حال حاضر برای آموزش نیروی انسانی متخصص در حوزه گردشگری، از ظرفیت سازمان جهانی جهانگردی و شورای جهانی سفر استفاده می کنیم.

سلطانی فر تصریح کرد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت های موجود، مردم را از مزایای گردشگری داخلی و خارجی که ما آن را به عنوان گنچ پنهان می دانیم، بهره مند کنیم. ورود قطارهای گردشگری به کشورمان، به دلیل امنیتی که در ایران وجود دارد یک تجربه بسیار موفق بود و به همین دلیل این ظرفیت امسال به 2 برابر افزایش خواهد یافت. حضور گردشگران خارجی که با قطار در ایران سفر می کنند نشان می دهد ما در تمام نقاط کشورمان امنیت داریم.

مدیرعامل شرکت راه آهن نیز در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به اینکه، سرویس دهی و خدمات در راه آهن باید افزایش یابد، گفت: یکی از مهم ترین اهداف ما در حمایت از اجرای این طرح، افزایش گردشگری با قطار است. با توجه به استقبال گسترده ای که گردشگران خارجی از سفر با قطار داشتند، ما به این فکر رسیدیم چرا خودمان این قطار را نداریم، با اعلام آمادگی گروه اقتصادی فدک برای حضور در این پروژه، سرمایه گذاری اولیه آغاز شد و  همکاری و مشارکت سه شرکت اتریشی در ادامه این روند مورد تایید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه افزایش سرح خدمات و آموزش نیروی انسانی از دیگر اهداف شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران است، گفت: تفکر ارائه خدمت به مردم باید مورد توجه و تاکید جدی قرار گیرد، افرادی که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند باید علاقه مند باشند تا در ارائه خدمات لازم تمام تلاش خود را به کار گیرند.

مدیرعامل شرکت راه آهن اضافه کرد: ایت تفاهم نامه و راه اندازی اولین قطار گردشگری با همکاری شرکت ایرانی و شرکت های اتریشی، نتایج بسیار خوبی در حوزه گردشگری کشورمان خواهد داشت و باعث افزایش سطح خدمات در مسافرت های ریلی خواهد شد.

قطار گردشگری ایران تا 6 ماه آینده به بهره برداری می رسد

در ادامه این مراسم محسن فاتحی زاده، رئیس هیات مدیره گروه اقتصادی فدک گفت: اولین قطار گردشگری ایران با مشارکت این گروه اقتصادی و 3 شرکت مطرح گردشگری اتریشی در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه این قطار با هدف تبدیل شدن به نماد ملی و ارائه عالی ترین خدمات گردشگری در قطار به بهره برداری خواهد رسید، افزود: با توجه به اینکه ظرفیت قطارهای گردشگری که وارد ایران خواهد شد تا 3 سال آینده تکمیل شده است، ایجاد زیرساخت های گردشگری و ارائه خدمات به گردشگران باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

1