9 ژوئن 2024 - 21:23

کشف استخر ۱۶۰۰ ساله در آلبانی

23 می 2024 - 20:30 dsfr.ir/tu942

کشف استخر ۱۶۰۰ ساله در آلبانی
کشف استخر ۱۶۰۰ ساله در آلبانی
1600-year-old unique Roman indoor swimming pool with frescoes discovered

باستان شناسان بقایای یک استخر رومی سرپوشیده و منحصربه فرد را در «آلبانی» کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان با کاوش در شهر بندری «دراج» واقع در آلبانی به کشف قابل توجه بقایای یک استخر سرپوشیده رومی ۱۶۰۰ساله دست یافتند که در حقیقت، نخستین مورد در نوع خود محسوب می شود که تاکنون در این محوطه کشف شده است.

«انشنت اوریجینز» درباره این کشف نوشت، این اکتشاف زمانی اتفاق افتاد که باستان شناسان آلبانی پیش از ساخت یک مدرسه در این محوطه مشغول کاوش بودند و با ویرانه های ویلاهای باستانی مواجه شدند که زمانی محل سکونت اشراف زادگان رومی بودند.

با ادامه کاوش در یکی از این ویلاها یک استخر سرپوشیده کشف شد. همچنین تمام این سازه با موزائیک های رومی که پس از گذشت حدود دو هزار سال همچنان سالم باقی مانده اند، تزئین شده اند.

این محوطه باستان شناسی ۱۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و نمونه کوچکی از بخش شهری این منطقه است. گمان می رود این محله خانه اشراف زادگان رومی این منطقه بوده است.

باستان شناسان تخمین می زنند قدمت این ویرانه های رومی از جمله استخر سرپوشیده تزئین شده، به سال هایی در فاصلۀ یکم تا ۴۰۰ میلادی بازمی گردد.

محققان همچنین معتقدند این ویلا بر اثر یک زمین لرزه در چهارم میلادی نابود شده است.

با ادامه کاوش ها در بخش دیگری از این محوطه باستان شناسی همچنین بقایای چند دیوار و یک کفپوش بزرگ آجری پیدا شد. باستان شناسان با در نظر گرفتن سایر محوطه های باستان شناسی مدیترانه ای به این نتیجه رسیدند که این نقطه از محوطه باستان شناسی احتمالا محل بقایای یک گرمابه دوطبقه رومی است.

1