9 ژوئن 2024 - 19:24
ضرغامی در حاشیه جلسه دولت مطرح کرد

تمدید نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌

6 ژوئن 2024 - 20:20 dsfr.ir/on6ih

تمدید نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌
نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌
نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد که خروج اشیای تاریخی از کشور منوط به تصویب هیئت وزیران شد.

به گزارش «دنیای سفر»، عزت الله ضرغامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: مصوبه‌ای در هیئت دولت داشتیم که خروج اشیای تاریخی از کشور باید با تصویب هیئت وزیران باشد.

وی ادامه داد: شش ماه قبل مصوبه ای داشتیم برای برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌، این نمایشگاه با استقبال زیادی مواجه شد و چین از ما درخواست کرد که شش ماه دیگر تمدید کنیم تا در نمایشگاه بزرگ شانگهای هم شرکت کنیم که امروز این موضوع در هیئت وزیران تصویب شد. این نمایشگاه ۲۳ خرداد در شانگهای آغاز می شود و از من هم برای حضور در آن دعوت شده است.

ضرغامی همچنین با اشاره به بحث های گردشگری که در چین خواهد داشت، بیان کرد: دو هفته اول از این نمایشگاه پکن آنقدر استقبال شد که بلیط ها پیش‌فروش شد. خود چینی‌ها به ما گفتند که هرکسی بازدید کرد مبلغی برای فرهنگ و تمدن ایران شد. ۲۱۱ قطعه شیء تاریخی در این نمایشگاه به بازدید عموم گذاشته شد.

وی افزود: روز ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی است . رئیس‌جمهور شهید در بین همه روسای جمهور به صنایع دستی توجه ویژه‌ای داشتند و دولت مصوبات خوبی داشت و کارهای خوبی به دستور ایشان در دولت انجام دادیم. روز شنبه پروژه های صنایع دستی را افتتاح خواهیم کرد. ۱۴۴ پروژه در حوزه صنایع دستی به ارزش ۴۶۱ میلیارد تومان و اشتغال ۱۴۲۹ نفر را افتتاح می کنیم. ۱۲۷ کارگاه تولیدی و ۱۳ خانه صنایع دستی و ۴ بازارچه صنایع دستی افتتاح می شود. آیین‌نامه خانه‌های صنایع دستی در دولت سیزدهم تصویب شد و ما روی آن تمرکز کردیم.

نمایشگاه شکوه ایران باستان در موزه ملی پکن‌

گفتنی است؛ نمایشگاه شکوه ایران باستان شامل ۲۱۱ قلم از اشیاء تاریخی و ۵ شیء بازآفرینی شده (مولاژ) از آثار دوره آهن تا دوره صفوی است، ۲۱ دی ماه ۱۴۰۲ با حضور علی دارابی قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی از سفرا و نمایندگی‌های کشورهای خارجی مستقر در چین، مقامات و مدیران میراث فرهنگی و موزه‌های چین در کاخ موزه پکن گشایش یافت.

1