9 ژوئن 2024 - 19:24

خزانه جواهرات ملی بازگشایی می شود

6 ژوئن 2024 - 19:30 dsfr.ir/i84xt

خزانه جواهرات ملی بازگشایی می شود
موزهٔ جواهرات ملی ایران در خزانهٔ بانک مرکزی ایران قرار دارد
موزهٔ جواهرات ملی ایران در خزانهٔ بانک مرکزی ایران قرار دارد

خزانه جواهرات بانک مرکزی همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود که ادامه‌دار شدن این تعطیلی، به انتقال این گنجینه به خزانهٔ جدید بانک مرکزی در تپه‌های عباس‌آباد تهران که درحال ساخت است، ارتباط داده شد.

به گزارش «دنیای سفر»، در دی ماه سال ۱۴۰۱ انتشار یک توئیت از سوی علی بهادری سخنگوی دولت به این شرح که « «۳۵ میلیارد دلار اموال ایرانیان شامل ۳۸۴ چمدان جواهر و الماس دو تاج با ۵ هزار قطعه الماس، ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید که از نظر قیمت غیرقابل تخمین است و... این‌ها بخشی از اموالی است که دیکتاتور هنگام فرار با خود به خارج برد.» توجه‌ها را به خزانه تعطیل‌شده جواهرات ملی جلب کرد. چند روز پس از آن، عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عکس‌هایی را در فضای مجازی منتشر کرد که نشان می‌داد از خزانه جواهرات ملی بازدید کرده است.

ضرغامی با انتشار پیامی در توئیتر، وجود دو تاج سلطنتی را در خزانه جواهرات ملی تایید کرد و نوشت که «امروز از گنجینه جواهرات سلطنتی بانک مرکزی بازدید کردم. باید امکان بازدید عمومی از دیدنی های آن فراهم شود. آن دو تاج معروف را که می‌بینم، جای خالی دارایی‌های عظیم به غارت رفته ملت توسط پهلوی را بیشتر حس می‌کنم.» پس از آن خزانه جواهرات ملی به مدت محدود یک هفته و به مناسبت دهه فجر (از ۱۲ تا ۱۹ بهمن ۱۴۰۱) باز شد. این خزانه پس از آن زمان تا کنون تعطیل مانده است.

گنجينه بی‌مانند «خزانه جواهرات ملی» مجموعه‌ای از گرانبهاترين جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار گردآوری شده است

گنجینه بی‌مانند «خزانه جواهرات ملی» مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که در قرون و اعصار مختلف گردآوری شده است. خزانه فعلی جواهرات در سال ۱۳۳۴ ساخته و در سال ۱۳۳۹ با تاسیس بانک مرکزی ایران افتتاح و به این بانک سپرده شد و اکنون نیز در صیانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

الماس دریای نور، جقهٔ نادری، تاج پهلوی، تاج کیانی، کرهٔ جواهرنشان، تخت طاووس و تخت نادری از جمله شاخص‌ترین آثار و جواهراتی است که در این گنجینه نگهداری می‌شود.

1