9 ژوئن 2024 - 21:27
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد:

ساماندهی محوطه تاریخی نقش رستم

26 می 2024 - 11:20 dsfr.ir/mr1gf

ساماندهی محوطه تاریخی نقش رستم
محوطه تاریخی نقش رستم | Naqsh-e Rostam
محوطه تاریخی نقش رستم | Naqsh-e Rostam

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اجرای طرح ساماندهی محوطه تاریخی نقش رستم خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، علیرضا عسکری چاوردی امروز، ۵ خردادماه گفت: با هدف ساماندهی و ایمن‌سازی محوطه تاریخی نقش رستم، مسیرهای گردشگری این محوطه باستانی شامل بازدید از آرامگاه‌ها، نقش برجسته‌ها و کعبه زرتشت تغییر و مسیرهای ایمن تعریف شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه در حال حاضر ساماندهی تابلوهای راهنما طراحی و اجرا شده است، افزود: در برنامه ساماندهی محوطه مبلمان سایت تعمیر و نوسازی و مجموعه از علف‌های هرز پاک شد. همچنین سم‌پاشی جهت متوقف شدن رشد علف‌های هرز در این محوطه انجام شد.

عسکری چاوردی در ادامه به تعمیر آلاچیق‌های سایت نقش رستم نیز اشاره کرد و افزود: برنامه ساماندهی نقش رستم همراه با مرمت و مطالعات باستان‌شناسی و زمین‌شناسی در محوطه همچنان ادامه دارد.

به گزارش «دنیای سفر» نقش رستم یکی از محوطه‌های باستانی در شهرستان مرودشت فارس است، مجموعه آرامگاهی هخامنشی همراه با بنایی معروف به کعبه زرتشت در مکان معروف به نقش رستم در فاصله ۶ کیلومتری شمال غربی تختگاه تخت جمشید ساخته‌شده است.

نقش رستم کجاست؟

نقش رستم یکی از آثار باستانی ارزشمند است که آرامگاه های پادشاهان بزرگ هخامنشی و سنگ نگاره های دوران ساسانی در آن قرار گرفته است. این منطقه باستانی در مرودشت شیراز و در فاصله ۱۰ کیلومتری از تخت جمشید واقع شده‌ است.

1