24 آوریل 2024 - 13:10

ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

24 فوریه 2024 - 19:10 dsfr.ir/z99kd

ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک
ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴
ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

اینفوگرافیک زیر بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners، ضعیف ترین پاسپورت ها را در سال ۲۰۲۴ نشان می دهد.

به گزارش «دنیای سفر»، برای کشورهایی که ثبات چندانی ندارند، به دلیل تنش های دیپلماتیک، جابجایی در خارج از مرزهای کشور محدود است. در بسیاری از موارد، این کشورها بازدهی اقتصادی پایینی نیز دارند. اینفوگرافیک زیر بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners، ضعیف ترین پاسپورت ها را در سال ۲۰۲۴ نشان می دهد.

در زیر ضعیف ترین پاسپورت های جهان، بر اساس تعداد مقاصدی که شهروندان هر کشور می توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند، آمده است:

دارندگان پاسپورت افغانستان، تنها به ۱۲ درصد از کشورهای جهان بدون ویزا دسترسی دارند.

در مقابل، دارندگان معتبرترین پاسپورت ها، مانند پاسپورت ژاپن، بدون ویزا به ۸۵ درصد از کشورهای جهان می توانند رفت و آمد کنند. این عدم تعادل را می توان با عوامل سیاسی، از جمله بازگشت طالبان به قدرت در سال ۲۰۲۱، همراه با دلایل اقتصادی توضیح داد.

ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

اغلب، شهروندان کشورهایی که ثبات اقتصادی ندارند در سفرهای بین المللی با مشکلات بیشتری مواجه می شوند، زیرا این احتمال می رود که بیشتر از مدت اعتبار ویزا، در کشور مقصد بمانند. عکس این موضوع در کشورهای با تولید ناخالص داخلی بالا دیده می شود که مرزهای خود را به دلیل سود بیشتر اقتصادی از طریق گردشگری و تجارت باز می کنند.

سوریه، دومین کشور در این رتبه بندی است که با فاصله کمی از افغانستان ضعیف ترین پاسپورت را دارد. از زمان شروع جنگ در سال ۲۰۱۱، نزدیک به نیمی از جمعیت ۲۲ میلیون نفره این کشور در آن زمان، فرار کرده اند.

حتی کره شمالی با معافیت ویزا برای ۴۲ کشور، آزادی عمل بیشتری نسبت به این کشورها دارد، اگرچه شهروندان به ندرت کشور را ترک می کنند، زیرا برای سفر باید تاییدیه دولت را داشته باشند.

ضعیف ترین پاسپورت های جهان در ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

در طول یک دهه اخیر پاسپورت کدام کشورها ضعیف تر شده اند؟

از زمان وقوع بحران سال ۲۰۱۵، ونزوئلا شاهد افزایش محدودیت های سفر از سوی کشورهای همسایه بوده است.

پس از فرار میلیون ها نفر از ونزوئلا به دلیل فروپاشی اقتصادی و تورم افسارگسیخته، اکوادور، شیلی و پرو در بحبوحه تحولات سیاسی محدودیت های مرزی را تشدید کردند. در مقایسه، اگرچه روابط دیپلماتیک بین ونزوئلا و کلمبیا آنچنان نیست، اما کلمبیا محدودیتی برای پاسپورت ونزوئلا نگذاشته است.

روسیه نیز پس از حمله به اوکراین به شدت محدود شد. نه تنها کانادا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا خطوط هوایی روسیه را در حریم هوایی خود محدود کرده اند، بلکه بسیاری از این کشورها دیگر برای شهروندان روسیه ویزا صادر نمی کنند. از سوی دیگر، کشورها، آزادی تردد بیشتری را برای اوکراینی ها فراهم می کنند و برخی شرایط ویزا را به کلی کنار می گذارند.

1