حذف سواره از عرصه «هگمتانه» عملی می شود؟

29 می 2023 - 12:00 dsfr.ir/d12qb

حذف سواره از عرصه «هگمتانه» عملی می شود؟
پوریا پاکیزه
حذف سواره از عرصه «هگمتانه» عملی می شود؟

فرماندار همدان گفت: در راستای حذف سواره از عرصه هگمتانه ون‌ها از خیابان اکباتان حذف شده و تا چند روز آینده سواره از محوطه هگمتانه حذف می‌شود.

به گزارش «دنیای سفر» مسلم مخفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه برای همدان چهار محور توسعه کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل و ترانزیت کالا و صنایع کم‌آب‌بر مطرح است، افزود: با وضعیت آب، گردشگری از ظرفیت بیشتری برخوردار است و باید در اولویت باشد. 

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و دست‌ساز در استان به وفور وجود دارد و باید آنها را به دنیا معرفی کنیم، اظهار کرد: طبق آمارها سالانه پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به ایران سفر می‌کنند که سهم همدان تنها ۱۵ هزار نفر است.

مخفی با اشاره به اینکه ثبت جهانی نیاز شهر همدان است، ادامه داد: اگر هگمتانه ثبت جهانی شود دو اتفاق بزرگ‌ برای شهر رقم می‌خورد؛ اول اینکه یونسکو از ظرفیت‌های خود برای معرفی هگمتانه استفاده می‌کند که باعث جذب توریست خارجی می‌شود و دوم اینکه برای این اثر فاخر اعتبار درنظر می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای رفع موانع ثبت جهانی همدان کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری به صورت هفتگی در فرمانداری تشکیل و کارها به جد دنبال می‌شود، گفت: جلساتی با بازاریان و کسبه محلی به صورت مداوم برگزار شده و تسهیل‌سازی جامعه محلی در دستور کار است.

مخفی با بیان اینکه پس از ثبت جهانی، پیاده‌راه اکباتان محور گردشگری شهر همدان خواهد شد و این موضوع باید برای کسبه شفاف شود، تصریح کرد: مشاغل کسبه این پیاده راه باید هم‌راستا با ثبت جهانی و توسعه گردشگری تغییر کند.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه ثبت جهانی همدان به پیوست رسانه‌ای نیاز دارد، ادامه داد: در راستای حذف سواره از عرصه هگمتانه ون‌ها از خیابان اکباتان حذف شده و تا چند روز آینده سواره از محوطه هگمتانه حذف می‌شود.

1