24 فوریه 2024 - 23:52
معاون اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح کرد

اشغال ۴۹ درصدی واحدهای اقامتی در مشهد

3 آوریل 2023 - 20:30 dsfr.ir/vw1cp

اشغال ۴۹ درصدی واحدهای اقامتی در مشهد
مژده میر نژاد
اسکان مسافرین نوروزی در کمپ غدیر مشهد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: تعداد نفرشب اقامت در مشهد تا پایان ۱۳فروردین ۶ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۱۷۹ نفر و در استان ۷ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۹۹۳ نفر شب بوده که ۴۹ درصد واحدهای موقت،اضطراری و رسمی در مشهد و ۵۰ درصد در استان اشغال شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، یوسف بیدخوری امروز ۱۴ فروردین ماه، در نشست پایانی قرارگاه مرکزی زائران نوروزی که در هتل فرهنگ و هنر برگزار شد، اظهارکرد: با توجه به اینکه هر ساله در پیک های سفر به ویژه نوروز باید ظرفیت های اسکان را آماده سازی کنیم، در کنار آمادگی کامل واحدهای رسمی به سراغ مدارس، آموزشگاه ها و اسکان اضطراری رفتیم، ظرفیت های ادارات و دستگاه های دولتی نیز پای کار آمدند. هرچند در ایام نوروز از این ظرفیت ها استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: در این زمینه اطلاع رسانی گسترده انجام شد. شماره ۳۷۰۴۵ اطلاع رسانی شده بود و همکاران ما نیز به صورت ۲۴ ساعته در قرارگاه عملیاتی مشهد مستقر و پاسخگوی تلفن ها بودند. تعدادی از دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی را نیز برای رزرو واحدهای اقامت رسمی در قرارگاه مستقر کرده بودیم.

بیدخوری با اشاره به اینکه ظرفیتی که برای استان در نظر گرفته بودیم ۷۰۰ هزار نفر و برای مشهد ۶۰۰ هزار نفر بود، تصریح کرد: جدای از واحدهای رسمی، زائرسراهای ارزان قیمت، مهمانسراهای دولتی، حسینیه ها و بقاع متبرکه، مدارس و آموزشگاه ها، مراکز موقت و اضطراری که سپاه آماده کرده بود، مراکز شهرداری، سالن های ورزشی اداره کل ورزش و جوانان، ظرفیت های اردوگاهی سپاه ومجموعه های امور مساجد نیز ظرفیت هایی را آماده کردند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بیان کرد: تعداد نفرشب اقامت در مشهد تا پایان۱۳ فروردین ۶ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۱۷۹ نفر و در استان ۷ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۹۹۳ نفر شب بوده که ۴۹ درصد واحدهای موقت،اضطراری و رسمی در مشهد و ۵۰ درصد در استان اشغال شده است.

وی افزود: عمده اقامت ها در واحدهای موقت با ۶۵ درصد انجام شده، این میزان در واحدهای رسمی ۳۲ درصد و در سایر واحدها ۳ درصد بوده است.

سفر بیش از ۸۰ هزار گردشگر خارجی در نوروز به مشهد

بیدخوری در خصوص آمار زائران خارجی گفت: ۸۰ هزار و ۷۳۴ زائر خارجی داشتیم که ۱۴ هزار و ۵۸۴ عراقی، ۶۳۴۰ نفر افغانستانی و ۵۹ هزار و ۸۱۰ نفر از سایر ملیت ها بوده اند. میزان ماندگاری زائر نیز ۲.۵ تا ۳ شب بوده است.

1