22 فوریه 2024 - 10:26

جاده های پرخطر نوروزی را بشناسید

26 مارس 2023 - 12:50 dsfr.ir/7w9em

جاده های پرخطر نوروزی را بشناسید
دنیای سفر
جاده های پرخطر نوروزی

آمارهای تصادفات منجر به فوت نشان می دهد برخی از جاده های کشور نسبت به سایر آن ها بسیار پرخطرند.

به گزارش «دنیای سفر»، با توجه به تعطیلات و سفرهای نوروزی که در جریان است، اگر قصد سفر دارید و می خواهید با خودروی شخصی خودتان یا اطرافیان تان به سفر بروید حتما این مطلب ما را بخوانید. حتی شما که راننده نیستید هم این گزارش را از دست ندهید تا شاید این توصیه ها باعث شود در مواقع خطر به راننده هشدار های لازم را بدهید، چون در این گزارش سعی داریم استان ها و شهرهای پرخطری را که آمار تصادف های آن بالاست، به شما معرفی کنیم تا هنگام رانندگی در این مناطق احتیاط بیشتری داشته باشید، همچنین از مهم ترین دلایل تصادف ها نوشته ایم که با رعایت آن ها احتمال تصادف را کاهش می دهید و سفر لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد.

آمار مرگ و میر جاده ای در نوروز

متاسفانه هر سال در ایام تعطیلات نوروز شاهد تصادفات زیادی هستیم که منجر به فوت یا آسیب دیدگی شدید برخی هموطنان مان می شود. پزشکی قانونی اعلام کرده است که در نوروز سال ۱۴۰۰، هزار و ۸۰ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در نوروز سال قبل ۵۳۴ نفر بود و این یعنی رشد ۹۲.۶ درصدی کشته های تصادفات. این در حالی است که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا محدودیت هایی برای سفر در نظر گرفته شده بود، اما امسال با توجه به لغو کامل محدودیت های سفر در تعطیلات نوروز پیش رو و داشتن تنها شرط سفر یعنی گواهی تأیید تزریق واکسن، پیش بینی می شود در ایام نوروز ۱۴۰2 با حجم قابل توجهی از سفرها در مقایسه با دو سال گذشته مواجه باشیم.

دو سالی که به دلیل اعمال محدودیت ها به ویژه در نوروز ۱۳۹۹، با کاهش قابل توجه آمار تصادفات و تلفات ناشی از آن مواجه بودیم. با این وصف به طور قطع در نوروز پیش رو که محدودیت های کرونایی سفر به حداقل ممکن رسیده است، تنها رعایت قوانین و مقررات رانندگی، حرکت با سرعت مطمئنه و توجه به نکات ایمنی می تواند از رشد فزاینده تصادفات و آمار قربانیان و مصدومان ناشی از آن جلوگیری کند.

آمار مرگ و میر های جاده ای

جاده های ایران در ردیف مرگبارترین جاده های جهان قرار دارد. بررسی برخی داده های آماری نشان می دهد ایران در جایگاه هفتمین کشور با میزان مرگ و میر جاده ای بالا در قاره آسیا قرار گرفته و در قیاس با امن ترین کشور های جهان از نظر میزان حوادث جاده ای، گاه سالانه تا ۱۰ برابر موارد مرگ و میر بیشتری در این زمینه به ثبت می رساند. در سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵ هزار و ۳۹۶ فوت ناشی از تصادف رانندگی در سازمان پزشکی قانونی به ثبت رسیده است. البته در دهه اخیر سال ۹۹ کم ترین آمار فوتی و سال ۹۰ با ۲۰ هزار و ۶۸ کشته بیش ترین آمار فوتی به دلیل تصادفات را داشته است. آمار تصادفات منجر به جرح هم نشان می دهد سال ۹۹ با ۲۷۶ هزار و ۷۷۱ مجروح در تصادفات کم ترین و سال ۹۷ با ۳۶۷ هزار و ۴۵۱ نفر بیش ترین مجروح در تصادفات را داشته است.

پرتصادف ترین استان ها

به گفته وزیر بهداشت، مازندران رتبه اول تصادفات کشور را دارد که شاید مهم ترین دلیلش این باشد که این استان به خاطر طبیعت زیبا و داشتن ساحل از مهم ترین مقاصد گردشگری مردم است. با این حال با نگاهی به جدول فوت ناشی از تصادف سال ۹۹ که پزشکی قانونی منتشر کرده می بینیم که فارس با ۱۲۴۱ فوتی در صدر استان های حادثه خیز رانندگی قرار دارد. بعد از فارس، تهران با ۱۲۱۰ فوتی، سیستان و بلوچستان با ۱۰۰۵ فوتی، اصفهان با ۹۹۱ فوتی، کرمان با ۹۸۴ فوتی، خراسان رضوی با ۹۳۱ فوتی و خوزستان با ۸۶۳ فوتی قرار دارند.

عمده ترین دلایل تصادفات

به طور کلی هر تصادفی که صورت می گیرد بر اثر چهار عامل انسان، جاده، وسیله نقلیه و محیط است و هر کدام نقشی در میزان تصادف و شدت آن دارد. هرچند دولت و خودروساز ها موظف هستند جاده و وسیله نقلیه ایمن در اختیار مردم قرار دهند تا تصادفات کاهش پیدا کند و شاهد صحنه هایی مانند تصادف زنجیره ای جاده بهبهان - رامهرمز نباشیم که ۵۹ خودرو با هم تصادف کردند و کیسه های هوا باز نشد و جان ۵ نفر از مسافران را گرفت. با این حال یکی دیگر از عوامل مهم تصادفات جاده ای انسان ها هستند که بر اساس مطالعات دانشگاه تهران ۵۷ درصد از تصادفات به دلیل سهل انگاری همین عامل اتفاق می افتد. مطالعات انجام شده نشان می دهد عوامل عمده تصادف، بی توجهی به جلو، رعایت نکردن حق تقدم، رعایت نکردن فاصله طولی، سبقت و سرعت غیرمجاز است که دو مورد آخر بیش ترین سهم را در تصادفات منجر به فوت داشته است.

بخوابید تا نمیرید

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا علت وقوع ۸۲ درصد از تصادفات جاده ای را ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی، خواب آلودگی، اصرار به رانندگی های طولانی مدت و بدون توقف اعلام کرد. به گفته معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک راهور، «خواب آلودگی به خصوص در ۳۰ کیلومتری شهرها بسیار حادثه ساز می شود. گاهی رانندگان با این تصور که به زودی به مقصد خواهند رسید از استراحت سر باز می زنند و این مسئله سبب می شود تا در نزدیکی مقصد خواب بر آنان غلبه کند».

این توصیه ها را جدی بگیرید

اگر راننده خودرویی هستید که قصد سفر با آن را دارید حتما قبل از سفر از سالم بودن خودروی خود مطمئن شوید و قوانین راهنمایی و رانندگی را به خوبی رعایت کنید تا سفر خوبی داشته باشید. این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید که افراد دیگری که تصادف کرده اند هم به هیچ عنوان گمان نمی کردند که یک لحظه خواب آلودگی، سرعت یا سبقت غیر مجازشان منجر به تصادف و خدای نکرده فوت عزیزی می شود پس همیشه مراقب باشید.

اگر راننده خودرو نیستید و از افراد حاضر در خودرو هستید حواس تان باشد که توصیه های شما برای رعایت سرعت و استراحت به موقع راننده می تواند از وقوع یک تصادف جلوگیری کند. در ضمن همیشه در طول مسیر از بسته بودن کمربند ایمنی خود و دیگر سرنشینان خودرو مطمئن شوید و همچنین بعد از مقداری رانندگی از راننده بخواهید در مکان امنی بایستد تا هم بتواند گلویی تازه کند و هم استراحتی داشته باشد تا سفر ایمن تری داشته باشید.

1