بازارچه ها، بهترین روش برای فروش صنایع دستی

29 ژانویه 2023 - 12:00 dsfr.ir/ju3dj

بازارچه ها، بهترین روش برای فروش صنایع دستی
ساناز دریایی
بازارچه صنایع دستی عودلاجان

ایجاد بازارچه صنایع دستی و تجاری سازی تولیدات برای کمک به تقویت بازار فروش در کنار ثبت این مهارت ها با هدف حفظ اصالت و معرفی این ظرفیت ها به گردشگران، یکی از نیازها و مطالبه های هنرمندان استان سمنان است.

به گزارش «دنیای سفر» رونق فروش صنایع دستی به عنوان صنعتی ارزان قیمت، اما با ارزش افزوده بالا و موثر در اشتغالزایی، نیازمند تامین بازار فروش در سایه توجه به نوآوری و خلاقیت در تولید است.

صنایع دستی از جمله صنایعی محسوب می شود که نقش موثری در اشتغالزایی، بهبود معیشت و درآمدزایی دارد و بهره وری از این صنعت نیاز به تامین بازار فروش دارد، اما تامین بازار فروش مستلزم توجه به سلیقه و نیاز مخاطبان است و اکنون هنرمندان صنایع دستی استان سمنان نوآوری و تولید متناسب با نیاز جامعه در زمینه صنایع دستی و خلق آثار هنری فاخر در سایه تلفیق تجربه و علم را سرلوحه کار خود قرار دادند و همکاری و هم افزایی دانش آموختگان رشته های هنری با هنرمندان سنتی بهبود یافته است و در این روند پیشرفت، هنرمندان نیازمند ایجاد بازارچه و نمایشگاه دائمی برای فروش محصولات خود هستند.

اکنون هنرمندان صنایع دستی استان سمنان که علم را با تجربه آمیخته اند، از نبود بازارچه دائمی فروش محصولات صنایع دستی، گرانی مواد اولیه، هزینه سنگین صادرات گلایه و انتظار دارند مسوولان در این زمینه بیش از پیش یاریگر باشند.

طبق برآیند بررسی ها، صنایع دستی از معدود صنایعی محسوب می شود که تحریم ها بر آن بی اثر است و در شرایط تحریم به خوبی می تواند در گردش مالی و رونق اقتصادی نقش ایفا کند؛ چرا که در تولید صنایع دستی همه چیز بسته به ابتکار صنعتگر است و به شرط این که دچار آفت واسطه و دلال نشود، هیچ بن بستی در این مسیر وجود ندارد، اما اکنون جایگاه صنایع دستی در کشور در حد انتظار نیست و برای رونق و استفاده از ارزش افزوده این صنعت باید تدابیر هوشمندانه اندیشیده شود.

وجه تمایز صنایع دستی کشور با دیگر کشورهای جهان تنوع آن است؛ به طوری که کشور چین با جمعیت بیش از یک میلیارد نفر چنین تنوعی ندارد، اما اکنون برخی رشته های صنایع دستی دچار گرد فراموشی شده که ضرورت دارد برای رونق صنایع دستی و جلوگیری از منسوخ شدن آن تصمیم های راهبردی اتخاذ شود.

طبق گزارش ها، چهار هزار و ۵۰۰ هنرمند در استان سمنان در ۵۲ رشته مانند سفال و سرامیک، گلیم بافی، منبت و معرق چوب، گوهر تراشی، زیورآلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن دوزی سنتی، نمدمالی، قلم زنی، بافت های داری و چرم دوزی فعالیت دارند و دست سازه های خود را در بازار عرضه می کنند که به دلیل نبود بازارچه و نمایشگاه دائمی محصولات شان چندان دیده نمی شود و انتظار فروش بیشتری دارند.

به عنوان نمونه ای از موفقیت های صنعتگران صنایع دستی استان سمنان، سیده فاطمه خادمیان یکی از هنرمندان برجسته استان سمنان با بیش از ۴۰ سال سابقه کار است که در رشته سوزن دوزی شهرستان مهدی شهر به عنوان کارآفرین برتر صنایع دستی استان در چهاردهمین جشنواره انتخاب کارآفرین برتر کشور سال ۱۴۰۱ انتخاب شد و همچنین اثر این هنرمند صنایع دستی با عنوان شال شماره دوزی در رشته رودوزی سنتی موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شده است.

طبق گزارش ها، ۳۰ فن و مهارت مربوط به صنایع دستی در مناطق مختلف استان سمنان در قالب میراث ناملموس ثبت ملی است.

۲ شهر کلاته خیج و مهدیشهر جزو خانواده شهرهای ملی صنایع دستی کشور هستند که اکنون کارگاه های فعال صنایع دستی در این مناطق موجب اشتغالزایی خوبی شد.

گلیچ روستای چاشم در شهرستان مهدیشهر، مهارت خرسک بافی روستای افتر در شهرستان سرخه، دست بافته های سنتی امیریه در دامغان، سفالگری و قالی بافی در سمنان از جمله صنایع دستی استان سمنان، و مفرش بافی در روستای پاده آرادان، قالی خودرنگ سنگسری در مهدیشهر، مهارت فن لاک تراشی در منطقه کالپوش میامی، دوخت کیسه مراد در شاهرود، از جمله میراث معنوی و ناملموس استان سمنان است که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

بر اساس اعلام کارشناسان، ۲ شهر کلاته خیج و مهدیشهر جزو خانواده شهرهای ملی صنایع دستی کشور هستند که اکنون کارگاه های فعال صنایع دستی در این مناطق موجب اشتغالزایی خوبی شد و بر پایه برآوردها کارگاه های صنایع دستی در شهرهای ملی صنایع دستی استان موجب اشتغالزایی برای بیش از ۲ هزار و ۸۰ نفر شد که این تعداد اشتغال می تواند با تامین بازار فروش افزایش چشمگیر داشته باشد.

شهر کلاته خیج در رشته دست بافته های سنتی (تانه بافی) و شهر مهدیشهر در رشته شماره دوزی سنگسری جزوهای شهرهای ملی صنایع دستی هستند.

یکی از اهداف معرفی شهرها به عنوان شهر ملی صنایع دستی استفاده از ظرفیت بخش های مختلف مانند شهرداری ها، فرمانداری ها و شورای اسلامی شهرها در کمک به رونق گردشگری و صنایع دستی است و دبیرخانه شهرهای ملی با این هدف در شهرداری ها ایجاد می شود و بر این پایه انتظار می رود برای رونق صنایع دستی استان سمنان بخش های مختلف با احساس مسوولیت در کنار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع باشند.

سمانه سلطانی پور سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان پیش تر گفته بود: ۱۴ میلیارد تومان محصولات هنرمندان صنایع دستی استان نیمه نخست امسال به فروش رفت و پرداخت تسهیلات، تلاش برای تقویت بازار فروش از روش های مختلف مانند ایجاد بازارچه صنایع دستی، از جمله اقدامات در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در حمایت از صنایع دستی استان است.

برآیند داده ها نشان می دهد تقویت بازار فروش، تجاری سازی و همراهی بخش های مختلف مانند شهرداری ها، انجمن های مردم نهاد و دستگاه های اجرایی، در رونق محصولات صنایع دستی استان سمنان یک ضرورت است و کمک گرفتن از تمام ظرفیت ها در کنار توجه به توسعه، ترویج و آموزش، در زمینه فروش محصولات تولیدی موجب دلگرمی آنان شود.

به گفته متخصصان، راه اندازی نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی فرصتی مناسب برای عرضه کالاهای دست ساز و فروش و رونق اقتصادی برای فعالان و هنرمندان این عرصه است و فروش صنایع دستی استان سمنان در نمایشگاه ها و بازارچه های فصلی و مناسبتی از نظر هنرمندان رضایت بخش بود و انتظار می رود تداوم برپایی بازارچه های صنایع دستی مورد توجه باشد.

استان سمنان که به دارالمرحمه معروف است با مساحت نزدیک به ۹۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع یکی از پهناورترین استان های کشور ایران است و با پنج و ۹ دهم درصد مساحت کل کشور، از این نظر هفتمین استان ایران محسوب می شود.

این خطه از جانب شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان های خراسان جنوبی و اصفهان، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استان های تهران و قم محدود است؛ بر این پایه و به دلیل موقعیت جغرافیایی همجواری با پایتخت و هفت استان مهم کشور، این استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

بر پایه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ کشور، استان سمنان با هشت شهرستان در مجموع افزون بر ۷۰۲ هزار نفر جمعیت دارد.

1