24 فوریه 2024 - 22:43

راز کشتی تاریخی غرق شده کشف شد

27 ژانویه 2023 - 13:00 dsfr.ir/ns4ja

راز کشتی تاریخی غرق شده کشف شد
ancient-origins.net
ویرانه های کشتی ناشناخته ایست بورن

ویرانه های کشتی که در انگلستان کشف شده است به عنوان بقایای یک کشتی قرن هفدهمی هلندی شناسایی شد.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از گاردین، بقایای بسیار سالم از کشتی که پیش تر با عنوان «ویرانه های کشتی ناشناخته ایست بورن» شناخته می شد، در نهایت به عنوان کشتی جنگی هلندی متعلق به قرن هفدهم شناسایی شد. این کشتی «کلین هلندیا» (Klein Hollandia) نام داشت و در تمامی نبردهای بزرگ جنگ دوم انگلستان و هلند نقش داشت.

هویت این کشتی پس از تحقیقات دقیق توسط باستان شناسان و دانشمندان اعلام شد. بقایای این کشتی نخستین بار در سال ۲۰۱۹ درحالی کشف شد که از سال ۱۶۷۲ میلادی در عمق ۳۲ متری دریا قرار داشت.

با توجه به شواهدی که توسط گروهی از غواصان حرفه ای و داوطلب جمع آوری شده است و همچنین اطلاعاتی که از طریق از مطالعه درخت گاه شماری نمونه های چوب کشتی، به دست آمده است، می توان نتیجه گرفت که کشتی جنگی (Klein Hollandia) در سال ۱۶۵۶ ساخته شده و متعلق به دریاسالاری روتردام است.

کارشناسان «هیستوریک اینگلند» با همکاری آژانس میراث فرهنگی هلند و انجمن باستان شناسی دریایی برای تایید هویت ویرانه های غرق شده این کشتی که بسیار سالم باقی مانده است با همدیگر همکاری کردند.

از جمله آثاری که در بستر دریا کشف شده اند می توان به چندین بخش از بدنه چوبی، توپ، کاشی های مرمر ایتالیایی و قطعات سفال ایتالیایی اشاره کرد. بررسی پتروگرافی (استفاده از میکروسکوپ برای بررسی سنگ)، ترکیب مواد معدنی و تجزیه و تحلیل ایزوتوپ، سنگ را به عنوان سنگ مرمر از معادن آلپ آپوان، خانه برخی از بهترین سنگ مرمر در ایتالیا شناسایی کرد.

1