22 ژوئن 2024 - 23:12

کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»

19 اکتبر 2022 - 13:00 dsfr.ir/oa0e4

کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»
ویکی مدیا
کشف سنگ نگاره های آشوری در «نینوا»

یک گروه مشترک باستانشناسی عراقی آمریکایی، هشت تخته سنگ مرمر را که به طرح هایی از دوره آشوری منقش بودند، در شهر تاریخی نینوا کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از المیادین، این سنگ نگاره ها در دروازه «المسقی» در نینوا کشف شده اند.

لیث مجید حسین رییس سازمان آثار باستانی عراق گفته است: هیئت مشترک باستان شناسی عراقی آمریکایی در دومین فصل کاوش های خود موفق به کشف لوح هایی سنگی در دروازه المسقی یکی از دروازه های شهر قدیمی نینوا که واقع در شرق موصل است شده اند.

این سنگ نگاره ها صحنه های جنگی را به نمایش می گذارند و خوانش خط میخی که روی آن ها نگاشته شده، نشان می دهد که متعلق به دوران پادشاهی سناخریب (۷۰۵ـ۶۸۱ قبل از میلاد) هستند.

یکی از مسؤولان وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث عراق گفته است که هدف از این کاوش ها، حفاظت از دروازه المسقی و باز گرداندن آن به حالت سابقش قبل از حمله های داعش و تخریب های این گروه تروریستی در این منطقه تاریخی است.

لوح های سنگی کشف شده، سنگ هایی نقش برجسته هستند که سربازان آشوری را نمایش می دهند. همچنین درختان خرما، انگور، انار و انجیر هم درآن ها ترسیم شده است. این لوح های سنگی به قصر ملک سناخریب باز می گردد که نواده او سین شرـ ایشکون آن ها را به دروازه انتقال داده و قصر جدش را تخریب کرده است.

1