23 ژوئن 2024 - 19:06

باران های موسمی بلای جان «موهن جو دارو» شد

8 سپتامبر 2022 - 09:00 dsfr.ir/xu716

باران های موسمی بلای جان «موهن جو دارو» شد
ویکی مدیا
مکان تاریخی «موهن جو دارو» واقع در پاکستان

باران های موسمی مکان تاریخی «موهن جو دارو» واقع در پاکستان را در خطر قرار داده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از گاردین، باران های موسمی و سیلی که به دنبال آن در پاکستان راه افتاد، جان صدها نفر را گرفت و حالا این باران های موسمی به تهدیدی برای «موهن جو دارو» مکان تاریخی مشهور متعلق به چهارهزار و ۵۰۰ سال پیش تبدیل شده است.

ویرانه های «موهن جو دارو» در جنوب ایالت «سند» و نزدیکی رود «ایندوس» کشور پاکستان واقع شده است و یکی از مکان های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو محسوب می شود. «موهن جو دارو» همچنین یکی از سالم ترین سکونتگاه های تاریخی آسیای جنوبی به شمار می رود.

این مکان در سال ۱۹۲۲ میلادی کشف شد و هنوز درباره تمدنی که در این مکان وجود داشت و با مردم مصر باستان و بین النهرین هم عصر بودند، اطلاعاتی در دست نیست.

سیل های اخیر مستقیما به «موهن جو دارو» وارد نشده اند، اما باران های بی سابقه به این ویرانه های تاریخی صدمه وارد کرده است.

«احسان عباسی» مدیر نگهداری از این مکان تاریخی گفت: «چندین دیوار بزرگ این مکان که حدود پنج هزار سال پیش ساخته شده بودند بر اثر باران های موسمی فرو ریختند.»

به گفته «عباسی»، ده ها کارگر زیر نظر باستان شناسان روند بازسازی «موهن جو دارو»، مکانی که به عنوان «تپه مردگان» هم شناخته می شود را آغاز کرده اند.

«گنبد بودایی» که یک بنای نیم کره ای شکل است، از جمله بناهای مهم این ویرانه تاریخی محسوب می شود که از آسیب باران های موسمی مصون مانده است. با این حال رگبار باران به برخی از دیوارهای بیرونی و برخی از دیوارهای بزرگ تفکیک کننده اتاق ها و تالارها آسیب رسانده است.

با این که سیل تمام پاکستان را در برگرفته است، اما ایالت «سند» یکی از نقاط این کشور محسوب می شود که بیشترین خسارت را متحمل شده است.

1