13 ژوئن 2024 - 02:43
معاون میراث فرهنگی کشور:

احیای شهر تاریخی توس در دستور کار قرار می گیرد

5 سپتامبر 2022 - 03:00 dsfr.ir/763rz

احیای شهر تاریخی توس در دستور کار قرار می گیرد
خبرگزاری صدا و سیما
برج و باروی شهر تاریخی توس

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: شورای احیای شهر تاریخی توس با تغییراتی در ترکیب و شرح وظایف مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش «دنیای سفر»، علی دارابی اظهار کرد: مقرر شده است طرحی در استان خراسان رضوی درباره احیای توس تهیه و با توجه به شورای ملی در سطح کشور اجرا شود. همچنین شورایی در سطح استان تشکیل و این طرح در شورای استان به تصویب برسد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ادامه داد: بر اساس این طرح ترکیب و شرح وظایف اعضای شورا بازنگری خواهد شد و موضوع احیای توس در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه فکری حکیم توس و جلسه با اعضای این کارگروه گفت: درباره ساز و کارهای ترویج زبان و ادب فارسی و مفاخر ایران که فردوسی در صدر آن ها جای دارد و هم چنین چگونگی استفاده از مفاهیم بلندی که در شاهنامه وجود دارد، بحث و گفت وگوهای فراوانی انجام دادیم.

دارابی تصریح کرد: بحث هایی از جمله توسعه فعالیت ها و نهضت تولید محتوا و برگزاری رویدادهای مناسبت محور در طول سال و تبدیل آرامگاه فردوسی به محلی برای رخدادهای بزرگ انجام شد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با قدردانی از حمایت های نماینده ولی فقیه در استان از برنامه های فرهنگی و هنری در توس اظهار کرد: از آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی برای حمایت از برنامه ها و فعالیت های همکاران ما در مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی در مجموعه توس تشکر می کنم.

وی با اشاره به برنامه های فرهنگی اجرا شده در توس گفت: رخدادهای مهمی طی یک سال گذشته برگزار شده و برنامه های خوبی هم برای آینده داریم، در آینده گام بزرگی را برای ثبت جهانی شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی بر می داریم که البته مقدمات آن انجام شده و باید با همکاری سایر دستگاه ها اقدامات میدانی را انجام دهیم و در خور شأن فردوسی، ایران فرهنگی و متمدن کار را انجام دهیم.

1