مجوز برداشت شن و ماسه در محوطه باستانی جوبجی لغو شد

24 اوت 2015 - 15:10 dsfr.ir/db76k

سازمان صنایع و معادن خوزستان در حالی به تازگی اقدام به صدور مجوز برداشت شن و ماسه در محوطه های تاریخی اطراف جوبجی کرده که این مجوز با دخالت و پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان لغو شد. این در حالی است که به گفته مدیر اداره میراث فرهنگی رامهرمز هفته آینده نیز نقشه تعیین عرصه و حریم این محوطه ارزشمند باستانی تصویب و اعلام می شود.

به گزارش دنیای سفر؛ سال هاست که سازمان صنایع و معادن خوزستان با برداشت شن و ماسه در حوالی محوطه باستانی جوبجی، سبب تهدید این سایت ارزشمند باستانی شده بود. این اتفاق اما در کنار حفاری های گسترده غیرمجاز و تسطیح تپه های باستانی به شرایط نابودی این سایت تاریخی دامن زده بود. به گونه ای که باستان شناسان از سال 88 اقدام به تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی کردند. اما با وجود تعیین عرصه و حریم که البته هنوز مصوب نشده رامهرمز هر روز شاهد تخریب های تازه بود.

"احسان بارانی" مدیر اداره میراث فرهنگی رامهرمز اما با بیان این مطلب که بسیاری از مشکلات رامهرمز از جمله مجوز برداشت شن، حفاری های غیرمجاز و مصوب نشدن عرصه و حریم رامهرمز مرتفع شده به خبرنگار دنیای سفر گفت: متاسفانه تا سال 90 تخریب های گسترده ای در سایت تاریخی رامهرمز و جوبجی انجام گرفته است. چنانچه حفاری های غیرمجاز و بی توجهی مسئولان سبب شده بود که تونلی به طول 20 متر در تل برمی که یک محوطه باستانی مهمی است حفر شود.

او گفت: تعامل اداره میراث فرهنگی رامهرمز با نیروی انتظامی شهرستان و گشت شبانه روزی نیروها سبب شده که حفاری غیرمجاز در رامهرمز به پایین ترین سطح برسد.

به گفته او، برداشت شن و ماسه از منابع طبیعی و تپه ماهورهایی که در حوالی جوبجی قرار گرفته بودند باعث شده بود که محوطه باستانی جوبجی مورد تهدید قرار گیرد. به طوری که چندی پیش با جلوگیری از فعالیت یک سنگ شکن و لغو مجوزی که به تازگی برای برداشت شن و ماسه صادر شده بود توانستیم که اطراف عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی را از آسیب های احتمالی حفظ کنیم.

آنطور که بارانی می گوید، با توجه به اینکه از سال 88 تا کنون عرصه و حریم جوبجی توسط باستان شناسان انجام گرفته بود هماهنگی ها برای تصویب نقشه عرصه و حریم جوبجی صورت گرفته است. به طوری که قرار است هفته آینده نقشه عرصه و حریم جوبجی اعلام شود.

محوطه باستانی جوبجی مربوط به دوره عیلامیان است که در شهرستان رامهرمز و در روستای جوبجی واقع شده است. این اثر در تاریخ 2 مرداد 1387 با شماره 23052 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این محوطه باستانی گنجینه های از دوره عیلامی که شامل آرامگاه دو بانوی عیلامی می شود کشف شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1