25 سپتامبر 2023 - 18:03

کدام مسیر پروازی گران ترین بلیت را دارد؟

9 ژانویه 2022 - 14:40 dsfr.ir/iq2gb

کدام مسیر پروازی گران ترین بلیت را دارد؟
دنیای سفر
کدام مسیر پروازی گران ترین بلیت را دارد؟

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و هوایی استان اصفهان با انتقاد نسبت دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بلیت های هوایی، گفت: بیشتر ایرلاین ها به دلیل تحریم ها یک هواپیمای خود را به عنوان لوازم یدکی دیگر هواپیماهای خود استفاده می کنند، از سوی دیگر خدمات تورهای هوایی روز به روز ضعیف تر می شود، اما هزینه آن را مسافران تقبل می کنند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایسنا، سید محسن رناسی با اشاره به گلایه مردم نسبت به اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر بلیت هواپیما و تأثیر منفی این سیاست بر صنعت گردشگری، اظهار کرد: انتظار داشتیم با افزایش ظرفیت مسافران هواپیماها از ۶۰ به ۱۰۰ درصد، شاهد روند معکوس قیمت بلیت ها باشیم، اما متأسفانه نه تنها شاهد کاهش بلیت هواپیماها نیستیم، بلکه بار ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باعث افزایش قیمت بلیت هواپیماها شده است.

وی افزود: این مالیات به طور میانگین باعث افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت پروازهای داخلی در مسیرهای رفت وبرگشت می شود و در پروازهای خارجی نیز قیمت ها از ۴۵۰ هزار تومان به بالا افزایش می یابد.

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و هوایی استان اصفهان تصریح کرد: با این تصمیم شاهد رکود خرید بلیت پروازهای هوایی و همچنین رکود مسافران هوایی خواهیم بود و به نوعی این تصمیم اتفاق بدی در صنعت هوانوردی کشور است.

وی ادامه داد: گفته می شود در بحث گردشگری تورهای ورودی به کشور معاف از پرداخت مالیات شده اند، همچنین هتل های زیر سه ستاره نیز از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

رناسی با تأکید بر اینکه دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده موجب ضربه اساسی بر جذب مسافران هوایی می شود، اظهار کرد: اگرچه قرار بود با افزایش ظرفیت مسافران پروازهای هوایی شاهد کاهش ۱۵ درصد قیمت بلیت ها باشیم، اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد.

وی گفت: در حال حاضر بالاترین نرخ پروازهای داخلی مربوط به مسیر مشهد - بندرعباس حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و مسیر اصفهان - مشهد یک میلیون و ۳۰ هزار تومان است، همچنین بالاترین هزینه سفرهای خارجی مربوط به مقصد کانادا است که هزینه بلیت آن حدود ۷۰ میلیون تومان بود که با این سیاست جدید، مالیات بر ارزش آن رقم بالا خواهد بود.

رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و هوایی استان اصفهان با بیان اینکه پیش از این در مسیرهای خارجی با توجه به افزایش نرخ دلار دچار ضعف بودیم و استقبال از آن کاهش یافته بود، گفت: تنها انگیزه سفرهای خارجی دلار ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومانی بوده که اکنون سهمیه آن به ۲ هزار دلار کاهش یافته است، اما با توجه به کاهش تفاوت نرخ دلار آزاد و دولتی، انگیزه سفرهای خارجی کمتر شده و شاهد رکود این سفرها خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اگرچه عطش بازار برای سفر همچنان وجود دارد، اما پیش بینی می شود سفرهای خارجی کاهش یابد و همچنین سفرهای داخلی نیز با شیب ملایم، اما نه با شدت سفرهای خارجی کمتر شود، تأکید کرد: به نظر می رسد این تصمیم باعث می شود تا ایرلاین های خارجی تا حدودی تقویت شوند، اما ایرلاین های داخلی ضعیف تر خواهند شد.

رناسی با اعتقاد بر اینکه اگرچه هزینه سفرهای هوایی رو به افزایش است، اما ناوگان حمل ونقل هوایی همچنان قدیمی و فرسوده است، اظهار کرد: متأسفانه امروز بیشتر ایرلاین ها به دلیل تحریم ها یک هواپیمای خود را به عنوان لوازم یدکی دیگر هواپیماهای خود استفاده می کنند، همچنین اگر قرار باشد لاستیک هواپیما هر شش ماه یک بار تعویض شود، به دلیل تحریم ها به ۹ ماه می رسد، از سوی دیگر خدمات تورهای هوایی روز به روز ضعیف تر می شود، اما هزینه آن را مسافران تقبل می کنند.

وی تأکید کرد: به نظر می رسد اجرای این سیاست تنها کمک کننده ذخایر درآمدی دولت برای جبران کسری بودجه است و هیچ خدماتی به صنعت هواپیمایی کشور اضافه نخواهد کرد.

1