5 دسامبر 2023 - 22:58

دستورالعمل دوم پیشگیری از بیماری کرونا در تأسیسات گردشگری صادر شد

15 مارس 2020 - 13:00 dsfr.ir/ea0rh

پیشگیری از بیماری کرونا

وزیر میراث فرهنگی در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۳۱ استان، دستورالعمل دوم پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اماکن و تأسیسات گردشگری را ابلاغ کرد.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۳۱ استان، دستورالعمل دوم پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اماکن و تأسیسات گردشگری را ابلاغ کرد.

در مشروح متن این نامه آمده است:
«در راستای اجرای وظایف قانونی و تکالیف محوله پیرامون مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در اماکن عمومی، موضوع ابلاغیه شماره ۱۵۶۳/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۵ و پیرو بخشنامه های قبلی در خصوص لزوم انجام اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل از شیوع ویروس کرونا به پیوست دستورالعمل شماره ۲ با عنوان دستورالعمل جامع پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در اماکن و تأسیسات گردشگری مبین تاکید بر مقررات ابلاغی و پروتکل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها، اماکن و تأسیسات گردشگری اقدامات بهداشتی و حفاظتی و … ارسال می گردد.

ضروری است مراتب به نحو مقتضی به تمام تأسیسات گردشگری تحت پوشش در آن استان اطلاع رسانی شود.»

این دستورالعمل شامل شش پروتکل است و در هر پروتکل به صورت کامل وظایف و مأموریت های تأسیسات گردشگری و موزه ها تشریح شده است.

پروتکل تعطیلی واحدهای اقامتی در اثر شیوع کرونا
در این پروتکل به حضور نگهبان و فرد پاسخگو در زمان تعطیلی، درج اطلاعات تماس ضروری با مدیریت بر روی در واحد، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم در زمان تعطیلی واحد به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی، اطمینان از کارکرد دوربین مدار بسته و سیستم اعلام حریق قبل از تعطیلی واحد، عملیات عمرانی، تعمیرات، سمپاشی، شت وشوی مخازن و به روز رسانی سیستم ها که در زمان شلوغی اجرای آن دشوار است، قطع آب، برق و گاز قسمت های تعطیل شده، کنترل روزانه واحد به منظور جلوگیری از وقوع حریق، اتصالی برق و ترکیدگی لوله آب، نظافت و ضدعفونی تمام بخش ها قبل از تعطیلی و تخلیه زباله و ضایعات قابل فساد اشاره شده است.

پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده در اثر شیوع کرونا
برخی از موارد ذکرشده در این پروتکل به شرح زیر است:

۱- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت مجدد دریافت کنند.

۲- هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

۳- تأسیسات سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست شود.

۴- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم شود.

۵- برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار شود.

۶- تا حد ممکن از پرسنل قبلی به منظور کار دعوت شود.

۷- پیش از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی شود.

۸- پیش از شروع مجدد فعالیت از سلامت پرسنل به وسیله انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل فرمایید.

۹- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام شود.

پروتکل تعطیلی موزه ها در اثر شیوع کرونا
در این پروتکل نیز به مواردی چون گندزادیی تمام بخش ها، کنترل روزانه واحدها به منظور جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند حریق، اتصالی برق، ترکیدگی لوله آب و…، حضور نگهبان در واحدهای تعطیل شده، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم و سیستم های تهویه، اطمینان از عملکرد صحیح اعلام حریق و دوربین های مداربسته قبل از تعطیلی موزه ها و… اشاره شده است.

پروتکل بهداشتی و حفاظتی واحدهای اقامتی فعال در زمان شیوع کرونا
تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط، تهیه ماسک به اندازه لازم برای پرسنل و و مهمانان، گندزادیی تمام بخش ها و اتاق ها، شت وشوی حوله و ملحفه با حرارات بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علائم کرونا در هر یک از مهمانان، خاموش کردن تأسیسات غیر لازم به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی الامکان از موارد ذکرشده در این پروتکل است.

پروتکل بازگشایی واحدهای سیاحتی، تفریحی و موزه های تعطیل شده در اثر شیوع کرونا
موارد مورد تأکید در این پروتکل به شرح زیر است:

۱. هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

۲. تأسیسات، سیستم های تهویه و سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست شود.

۳. تمام مواد غذایی فاسد شدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم شوند.

۴. برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار شود.

۵. تا حد ممکن از پرسنل قبلی برای کار دعوت به عمل آید.

۶. پیش از بازگشایی واحد، تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی مورد نظافت و گندزادیی قرار گیرد تا احتمال باقی ماندن عوامل بیماری زا در محیط حذف شود.

۷. پیش از شروع مجدد فعالیت از سلامت پرسنل به وسیله انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل فرمایید.

۸. مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام شود.

پروتکل بهداشتی واحدهای اقامتی طرف قرارداد با وزارت بهداشت برای اسکان بیماران بهبود یافته

برخی از موارد ذکرشده در این پروتکل به شرح زیر است:

تهیه اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط و همچنین ماسک به اندازه لازم برای مصرف پرسنل و مهمانان از سوی واحد اقامتی، تمرکز مهمانان در یک قسمت از هتل به منظور تمرکز خدمات بهداشتی و کنترل، مهمانان، پرسنل موظف به رعایت حداکثر وضعیت بهداشت فردی و حفاظتی هستند. تمام بخش های اتاق ها به دقت با مواد استاندارد گندزادیی شود و شت وشوی حوله و ملحفه با حرارت بالا و مواد لازم انجام شود؛ مدیریت پسماند به درستی انجام شود، ظروف و تجهیزات و لازم اضافی در معرض آلودگی محدود شوند و مینی بار اتاق ها نیز تخلیه شوند؛ ضمن این که واحدهایی که لاندری استاندار و تجهیزات کافی ندارند مجاز به پذیرش این نوع مهمانان نیستند.

حذف شست وشو با تی و… انجام شت وشوی ماشینی، عدم پذیرش مهمان در واحدهایی که دارای بخش های اشتراکی مانند آبدارخانه و سرویس بهداشتی مشترک هستند، خودداری از تردد غیر ضرور و کاهش عملیات تعمیرات و عمرانی، تعطیلی استخر، سونا و تالارهای پذیرایی واحدها تا زمان حضور مهمانان، رعایت دمای پخت استاندارد مواد غذایی و ضدعفونی مداوم، حضور کارشناس بهداشت، گندزدایی اماکن پرتردد مانند، آسانسورها، لابی، راهروها و سرویس های بهداشتی پرسنل، جلوگیری از تردد افراد غیر مقیم، عدم پذیرش مهمانان عادی، استفاده از کفپوش آغشته به مواد ضدعفونی در ورودی هر واحد، ممنوعیت کامل استعمال دخانیات و کاهش تردد پرسنل به اتاق بیماران.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1