28 سپتامبر 2022 - 15:26

کشف «ابوالهول» جدید در مصر

16 دسامبر 2019 - 18:00 dsfr.ir/1x2cp

مجسمه ابوالهول

مجسمه کوچک سلطنتی از «ابوالهول» در روستای «تونه الجبل» واقع در جنوب مصر کشف شد.

این مجسمه «ابوالهول» (ترکیبی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال های عقاب و دارای سری شبیه سر مرد) که از جنس سنگ آهک ساخته شده است در جریان یک پروژه باستان شناسی به سرپرستی «سید عبدالملک» در مصر کشف شد.

گویا این مجسمه حدود ۳۵ سانتی متر طول و ۵۵ متر عرض دارد.

در جریان این کاوش همچنین مجموعه ای از طلسم های باستانی در کنار ظروف سفالین شبیه به کوزه در انواع و اقسام اندازه ها کشف شد.

محوطه باستان شناسی «تونه الجبل» که در استان «منیا» واقع شده است از جمله محوطه های باستان شناسی مصر محسوب می شود که آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده است که هنوز کشف نشده اند.

یادبودهای بسیاری از دوران یونان و روم باستان در کنار آثار مربوط به دوران قرون وسطای متأخر در «تونه الجبل» وجود دارد.

چندی پیش نیز یک سردیس منحصربفرد از «رامسس دوم» در روستایی واقع در « جیزه» کشف شد. 

این سردیس، «رامسس دوم» را در حالی که کلاه گیسی قرمز همراه با نمادی از قدرت روح و زندگی بر سر دارد، به تصویر می کشد. این مجسمه حدود ۱۰۵ سانتی متر ارتفاع، ۵۵ متر عرض و ۴۵ متر ضخامت دارد.

این اکتشاف حین انجام یک کاوش غیرقانونی در زمین های شخصی واقع در « جیزه» انجام شد.

«مصطفی وزیری» - دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر – اکتشاف سردیس رامسس دوم را در نوع خود بی نظیر توصیف کرد چرا که تنها سردیس مشابه موجود از جنس چوب است و به فرعونی از دودمان سیزدهم مصر باستان تعلق دارد که در حال حاضر در موزه مصر واقع در قاهره به نمایش گذاشته شده است.

در این بین مجموعه ای از کتیبه هایی از جنس گرانیت سرخ و سنگ آهک که «رامسس دوم» را در مراسم های تشریفاتی به تصویر می کشد، کشف شده اند.

مجسمه رامسس دوم
تمامی آثار کشف شده برای مرمت و بازسازی به موزه «منفی» منتقل شده اند، اما کاوش در این محل هنوز ادامه دارد.

از مهم ترین دستاوردهای «رامسس دوم» می توان به ساخت معبدی به نام «ابوسمبل» برای تحت تاثیر قرار دادن امپراطوری های همسایه بخش جنوبی مصر اشاره کرد.

معبد «ابوسمبل» یکی از شش معبد سنگی بود که در دوران حکومت «رامسس دوم» در «نوبه» بنا شد و ساخت آن حدود بیست سال به طول انجامید.

معبد «ابو سمبل» در حقیقت از دو معبد مجزا ساخته شده است. معبد کوچکتر برای «نفرتی تی» ملکه مصر باستان ساخته شده است که دو مجسمه از این ملکه به همراه ۴ مجسمه از فراعنه مختلف را در خود جای داده بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1