27 می 2020 - 13:06

سایت تاریخی کوه قیه؛ آئینه تمدن ماکو

15 سپتامبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/vp8s3

سایت تاریخی کوه قیه؛ آئینه تمدن ماکو
isna.ir
سایت تاریخی کوه قیه

گاهی باید همین اطراف بنشینی و نظاره گر سال هایی باشی که بزرگان تاریخ در این شهر روزگار گذراندند.

شهر ماکو بهشت زیبایی های تاریخی و تمدن اصیل ایرانی است؛ این شهر علاوه بر آن که از نظر ساختار فیزیکی و ژئوپلیتیکی شهر جالب توجهی است، دارای آثار متعدد باستانی و تاریخی نیز است.

شهر ماکو یکی از قلاع محکم سرحدات ایران و عثمانی محسوب می شده، چنان که در سنه 1045 هجری، سلطان "مراد چهارم عثمانی"، "قره مصطفی پاشا" یکی از سرداران معروف خود را برای خرابی قلعه نظامی این شهر مامور کرد که با مرگ سلطان "مراد چهارم" این دستور عملی نشد. در زمان صفویه نیز قلعه نظامی ماکو برای دولت ایران و قلعه کاتور در ایالات وان برای دولت عثمانی اهمیت خاصی داشت.

این شهر در طول وسعت پیدا کرده زیرا در جنوب و شمال آن دو رشته کوه به نام "قیه" و "سبد" قرار دارد و شهر را چون حصاری در بر گرفته اند. دیواره های سنگی، خانه های کاه گلی، برجک هایی بر فراز سنگ ها و قلعه ها که دیگر فقط چوب و خشت و سنگی از آن باقی است می تواند شما را از نزدیک با زندگی قدیم ماکویی ها آشنا کند.

این آثار تاریخی تنها هدفی واحدی را دنبال می کنند، که به ما بگویند چه آسان می گذرد عمر و فقط یادی و خاکی باقی می ماند پس با زندگی بساز تا پشیمان نشوی.

برخی از دیوارها و اتاق های خانه های قدیمی محوطه کوه "قیه" به علت در امان ماندن از بارش برف و باران در زیر چتر سنگی قیه کاملا سالم و دست نخورده باقی مانده است.

با وجود منحصر بفرد بودن قلعه ماکو، محوطه آن و معماری بی نظیر آن در ارتفاع بالا و در زیر بی نظیر ترین چتر سنگی جهان، مطالعه دقیق و اطلاعات کاملی از زمان ساخت و مورد استفاده آن صورت نگرفته است که انتظار می رود با کاوش های باستان شناسی در این قلعه به این سوالات پاسخ داده شوند.

شهر ماکو اولین شهری است که گردشگران اروپایی بعد از ورود به ایران وارد آن می شوند و در شمال آذربایجان غربی واقع است، لذا این مسئله این اهمیت را تقویت می کند که میزبانی این شهر از توریست ها باید منحصر به فرد و به یادماندنی باشد و آن هم جز با تقویت جبهه میراث فرهنگی تحقق نخواهد یافت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1