برگزاری مراسم هفت منبر در بیرجند

8 سپتامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/b46cy

مراسم ایام محرم

مراسم هفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که توسط زنان در غروب روز تاسوعا برپا می شود زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی انجام شده شمع روشن می کنند.

سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: برگزارکنندگان مراسم خادم های مسجد، حسینیه و یا منزل هستند. آن ها از عصر تاسوعا روی منبر یکپارچه سیاه می اندازند و آن را در نزدیکی در مسجد یا حسینیه می گذارند و یک مجسمه بزرگ و یا تشت پر از گل را روی پله منبر گذاشته و تشتی خالی را هم در پله دیگر می گذارند.

بانوان در نزدیکی غروب آفتاب به این اماکن می روند و پس از نیت، شمع خود را روشن کرده و داخل سینی می گذارند و بعد نذورات خود از قبیل خرما، شیرینی و پول را در داخل تشت می ریزند و منبر را زیارت می کنند و به مکان دیگر می روند. معمولاً در هر مکان فقط یک شمع روشن می کنند ولی اگر مسجدی بسته و یا راه دور باشد احتمال دارد که در یک مکان دو شمع روشن کنند.

نذوراتی که جمع می شود به خادم منبر تعلق دارد او باید تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در آن جا بماند و هیچ یک از شمع ها را خاموش نکند و صبر کند که شمع ها خاموش شود. اشک های شمع را هم دور نمی ریزند و در مکانی از مسجد جمع آوری می کنند.

مراسم هفت منبر به شماره 507 در تاریخ 20/6/91 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1