14 ژوئیه 2020 - 22:15

بوژان، ماسوله ای در دل نیشابور

14 ژوئیه 2019 - 13:00 dsfr.ir/oq296

بوژان، ماسوله ای در دل نیشابور
hamgardi.com
روستای بوژان

بوژان روستایی پلکانی در دامنه کوه است که به نوعی تفرجگاه مردم نیشابور و یکی از جاذبه های با ارزش استان خراسان محسوب می شود. روستایی که طبیعت آن گردشگران را به سوی خود جذب می کند.

بوژان به دلیل ساختار پلکانی و طبیعت زیبایی که در اختیار دارد مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. در واقع آنچه که در بدو ورود به بوژان جلوه نمایی می کند، معماری خانه های روستا است، که بر روی شیب ملایم و به صورت پلکانی ساخته شده اند. خانه هایی که گویی در قلب کوه قرار گرفته اند.

جالب آن است که اگر از کوچه های این روستا ناظر خانه ها باشید، آن ها را همانند آپارتمانی می بینید که بدون هیچ نظمی بر روی هم قرار گرفته اند. در واقع در این سبک از معماری حیاط یک خانه پشت بام خانه دیگری است.

شاید زیباترین بخش این روستا خانه اول و آخر باشد. خانه اول در پای کوه قرار گرفته و آخرین خانه در بلندترین نقطه جلوه نمایی می کند.

اما زیبایی ها تنها به سبک معماری ختم نمی شود، پس کوچه های بوژان به صورت دالان هایی است که مردم از آن رفت و آمد می کنند، اما جالب است بدانید همین دالان ها در گذشته نقش مهمی در امنیت بوژان ایفا می کردند.

اما حتما این سوال پیش می آید که چرا بوژان به صورت پلکانی طراحی شده است. قبله خانه ها، نداشتن دید خانه ها به یکدیگر و کمبود زمین از نکاتی است که باعث شده تا بوژان ماسوله ای دیگر را در قلب نیشابور ایجاد کند.

رودخانه و آبشار، اماکن مقدس، چشمه سارها، کوه های مرتفع و طبیعت زیبا را باید جاذبه های دیدنی در بوژان دانست که نمی توانید از آن ها به راحتی گذر کنید. البته فراموش نکنید برای بازدید از آبشار روستا حتما از راهنمای محلی استفاده کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همگردی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1