3 ژوئیه 2020 - 18:00

دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است

14 ژوئیه 2019 - 11:00 dsfr.ir/kk0fh

دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است
isna.ir
صنعت گردشگری در چرنوبیل

پس از آنکه رئیس جمهور اوکراین از تصمیم خود در رابطه با تبدیل چرنوبیل به یک جاذبه توریستی رسمی رونمایی کرد، دانشمندان و استادان دانشگاه به این تصمیم واکنش نشان دادند.

موج عظیم سفر گردشگران به چرنوبیل تقریبا از 10 سال پیش آغاز شد، زمانی که طرفداران بازی ویدئویی S.T.A.L.K.E.R می خواستند سرزمینی را که در دنیای مجازی ملاقات کردند از نزدیک ببینند.

ماهمی مینی سریال چرنوبیل روی آنتن رفت و کمپانی های گردشگری از افزایش 30 الی 40 درصدی بازدیدکنندگان چرنوبیل ، منطقه متروکه و فراموش شده خبر دادند.

دولت اوکراین نیز چندی پیش اعلام کرد، قصد دارد چرنوبیل را به یک مکان گردشگری رسمی تبدیل کند که انتظار می رود این تصمیم در نهایت چرنوبیل را به یکی دیگر از مقاصد سیاه گردشگری جهان اضافه کند. 

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که در ماهمی آغاز به کار کرد، در دهم جولای حکمی برای توسعه چرنوبیل امضا کرد. حال این تصمیم، واکنش دانشمندان و محققان را به دنبال داشته است.

دکترجیم بیز لی استاد دانشگاه گرجستان که از سال 2012 تا کنون حیات وحش منطقه ممنوعه چرنوبیل را بررسی کرده است، بیان کرد: چرنوبیل بدترین فاجعه هسته ای در تاریخ بشر محسوب می شود. با این که این حادثه 33 سال پیش رخ داد، هنوز یکی از آلوده ترین محیط های رادیواکتیوی کره زمین بشمار می رود. 

به گفته دکتر تی استین استاد دانشگاه میکروبیولوژی و ایمنی شناسی، امروزه میزان تشعشات منطقه ممنوعه چرنوبیل از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت است و به همین دلیل توصیه او به بازدیدکنندگان این منطقه داشتن اطلاعات کافی بیش از بازدید و کم کردن زمان بازدید از این منطقه است.

هر چه بیشتر در معرض تشعشعات قرار بگیرید، تاثیرات مخرب بیشتری از آن را در آینده شاهد خواهید بود. 

او به بازدیدکنندگان این مکان توصیه کرد اگر قرار است در این منطقه به چیزی دست بزنند، حتما از دستکش استفاده کنند. او بیان کرد بازدید کنندگان چرنوبیل باید اکیدا از نزدیک شدن به گیاهان و جنگل ها دوری کنند. این مناطق بعد از فاجعه به خوبی پاکسازی نشده اند و هنوز مقدار قابل توجهی از تشعشعات در آنجا باقی است. 

تحقیقات نشان می دهد قارچ ها و خزه هایی که در این محل رشد کرده اند، رادیواکتیو هستند. خوردن مواد غذایی این منطقه به هیچ عنوان امن نیست.

خطر کمتری کسانی را که بر روی سنگ فرش هایی که توسط مقامات پاکسازی شده اند قدم بر می دارند، نسبت به سایر افراد تهدید می کند. به گفته استین این مکان می تواند امین باشد، اما این امر منوط به نحوه رفتار گردشگران است.

تیموتی موسیو بیولوژیست دانشگاه کارولینای جنوبی که برای بیست سال به بررسی حیات وحش چرنوبیل پرداخته است و اخیرا از سفر سالانه خود بهچرنوبیل بازگشته است، بیان کرد، از دیدن بیش از 250 گردشگر در خیابان های پریپیات شوکه شده است. به گفته او برخی از گردشگران برای گرفتن سلفی روی سپر ماشین های این شهر متروکه می نشستند.

این دانشمند بیان کرد: هرچه تعداد افراد بیشتری به این منطقه سفر کنند، گرد و خاک بیشتری در هوا پخش خواهد شد و مسئله اینجاست که خاک این منطقه آلوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1