24 فوریه 2020 - 14:40

نمایش میراث مشترک ایران و جهان در ۱۰کشور عضو اکو

6 ژانویه 2019 - 18:00 dsfr.ir/av02u

نمایش میراث مشترک ایران و جهان در ۱۰کشور عضو اکو
donyayesafar.com
نمایشگاه عکس

نمایشگاه تابلوهای پژوهشی در حوزۀ «میراث مشترک ایران و جهان » به مناسبت چهل سالگی انقلاب به طور همزمان در دهه فجر در کشورهای عضو اکو برگزار می شود.

مرتضی رضوانفر عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون روز «شنبه» با اعلام این خبر، پیشینه برگزاری این نمایشگاه را اجرای پروژه «بررسی کتیبه های فارسی در جهان» توسط پژوهشگاه عنوان کرد.

او از جمله دستاوردهای اجرای این پروژه را برگزاری نمایشگاهی با عنوان «مساجد ایرانی در مسیر راه ابریشم» در سمینار راه ابریشم در عشق آباد دانست و افزود: ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این سمینار که توسط یونسکو برگزار شده بود، پیشنهاد این نمایشگاه را در ۴۰سالگی انقلاب با همکاری کشورهای عضو اکو مطرح کرد.

رضوانفر با بیان این که تابلو های به نمایش در آمده در این نمایشگاه متشکل از عکس بنا، عکس کتیبه و متن خوانده شده از کتیبه و اطلاعاتی در باره بنا، هستند تصریح کرد: این تابلو ها پژوهشی هستند و صرفا جنبه تصویری ندارند.

او با اشاره به برگزاری این نمایشگاه در ۱۰ کشور عضو اکو به طور همزمان با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اکو و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تمامی این کشورها دارای کتیبه های فارسی و میراث مشترک هستند.

رضوانفر با بیان اینکه برخی از این نمایشگاه ها با برگزاری نشست های علمی همراه خواهد بود افزود: پژوهش میراث مشترک ایران و جهان، به صورت میدانی انجام شده و از بنادر شرقی چین تا شرق افریقا و قلب اروپا را شامل می شود و گسترۀ تبادلات فرهنگی و تمدنی ایران و جهان را به نمایش می گذارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1