16 ژوئن 2024 - 21:01

افزوده شدن 30 هتل 4 و 5 ستاره به ظرفیت هتل های کشور

2 ژانویه 2019 - 18:00 dsfr.ir/dl2uc

هتلداری

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با بهره برداری از 30 باب هتل در دولت تدبیر و امید تعداد هتل های پنج ستاره به 128 باب رسید که این تعداد تا پایان دولت به 210 باب افزایش خواهد یافت.

علی اصغر مونسان دهم دی ماه در دومین همایش ملی گردشگری، هتلداری و صنایع دستی بیان کرد: هم اکنون 120 هزار میلیارد تومان پروژه گردشگری با هزار و 900 پروژه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های گردشگری در سال های اخیر روند شتابانی به خود گرفته، افزود: از آغاز روی کار آمدن دولت تدبیر و امید 400 پروژه به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور جزیره قشم را دارای ظرفیت های برجسته ای عنوان کرد و افزود: ظرفیت های قشم بیش از آنچه تصور می کردیم بود و گزارش های امیدوارکننده ای در زمینه های مختلف گردشگری را در قشم شاهد هستیم.

وی گردشگری را سومین اقتصاد برتر جهان دانست و افزود: یک میلیارد و 300 میلیون گردشگر اقتصاد بزرگی را شکل داده اند و پیش بینی ها به دلیل مزایای مختلفی که بخش گردشگری دارد؛ همچنان بر روند صعودی این صنعت در جای جای جهان حکایت دارد.

کشور ما نیز از لحاظ آثار تاریخی، آیین های اقوام و آثار تاریخی و طبیعت بی نظیر، جزو 10 کشور برتر جهان است و می توان از جنبه های مختلف نسبت به توسعه این صنعت اقدام کرد.

متأسفانه این صنعت در سال های قبل چندان جدی گرفته نشده ولی اجماعی در حال شکل گیری است که دنبال یک اقتصاد درون زا است تا از تلاطم های جهانی در امان باشد و موضوع تحریم در آن در امان باشد.

اقتصاد گردشگری همان حوزه ایست که نیاز به سرمایه گذاری حداقلی دارد و این همان بخشی است که تحریم ناپذیر است.

وی با بیان اینکه دولت های یازدهم و دوازدهم اقدامات زیرساختی فراوانی را در راستای در دولت های تدبیر و امید، برخی اقدامات و زیرساخت های ایجادشده به اندازه تمام دولت ها بوده است.

مونسان از اقدامات انجام شده در راستای کم کردن تأثیر تحریم ها یاد کرد و افزود: عدم مهر در پاسپورت و برداشتن ویزا در کشورهای هدف و مابه التفاوت نرخ ارز، موجب رشد گردشگر شد تا جایی که امسال رکورد بی سابقه افزایش 58 درصدی گردشگر خارجی به کشور به ثبت رسید و توانستیم پذیرای چهار میلیون و 700 هزار گردشگر خارجی باشیم.

وی وجود نوار ساحلی طولانی، جزایر جنوب کشور را ظرفیتی گسترده پیش روی کشور قلمداد و اضافه کرد: همین جزایر می توانند به تنهایی به اندازه یک کشور ارزآوری و ایجاد اشتغال به ارمغان بیاورند. جزیره قشم، هرمز و هنگام با تلاش های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم روند رو به رشدی را طی می کند.

جزیره قشم دارای استعدادهای نوریستی کم نظیری است و با 50 میلیون تومان سرمایه گذاری می توان یک نفر اشتغال زایی به وسیله خود مردم ایجاد کرد.

گردشگری می تواند تا 50 درصد مشکل اشتغال را در کشورهای درحال توسعه حل کند و امیدواریم نمایندگان نیز با توجه ویژه به بودجه سال 98، بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که قشم به عنوان پایلوت گردشگری قلمداد شود و برای رسیدن به این منظور، علاوه برافزایش کمی و کیفی، ایجاد رویدادهای مختلف به صورت تقویمی و تبلیغات در رسانه های مختلف و فضای مجازی می تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.

باید تقویمی برای قم تدوین شود و با تبلیغاتی منجر به توسعه کمی و کیفی گردشگران قشم شد که با ظرفیت های مختلف این جزیره، این هدف بسیار در دسترس است.

وی به فعالان حوزه گردشگری قول داد که از محل صندوق توسعه ملی و هتل ها و پروژه های گردشگری تسهیلات به صورت ویژه اعطا شود و برای اقامت های بومگردی، تسهیلات با سود بسیار کم پرداخت گردد.

مونسان اظهار امیدواری کرد که همه روستاهای قشم مثل برخی روستاهای فاقد بیکار آن شوند و قشم پایلوتی برای منطقه بدون بیکار در کشور شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1