هنرگردی روستایی در ۱۰۰ روستا

19 دسامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/g74ck

هنرگردی روستایی در ۱۰۰ روستا
hamshahrionline.ir
هنرگردی روستایی

تا سال ۱۴۰۴ ورود بیست میلیون نفر گردشگر به ایران پیش بینی شده است. باید برنامه ریزی انجام شود تا بخشی از این افراد با هدف گردشگری هنری به کشورمان سفر کنند به نحوی که انگیزه سفر آنها هنر باشد.

مدیر گالری ترانه باران خبرهایی تازه از ایده هنرگردی روستایی و تامین زیرساخت های گردشگری هنری ارائه داد.

محبوبه کاظمی از انتخاب البرز مرکزی به عنوان پایلوت طرح هنرگردی روستایی خبر داد و گفت: این مقصد ۱۰۰ روستا را شامل می شود که سرمایه گذاری در آن، فعالیت اقتصادی زود بازده ای دارد زیرا منطقه مذکور پتانسیل های لازم برای شروع هنرگردی روستایی را داراست.

او در ادامه یادآوری کرد شنیده است مسیر گردشگری البرز مرکزی شامل سراوان، سیاه کل، دیلمان و رستم آباد و... طی یک همکاری بین وزارت کار، سازمان ملل، یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) و بخش خصوصی مورد مطالعه قرار گرفته و پتانسیل های گردشگری هنری آن چشمگیر ارزیابی شده است.

وقتی از هنرگردی روستایی سخن به میان می آید، باید به بعد هنری آن نیز توجه شود و بحث گردشگری آن هم مدنظر قرار گیرد. خود گردشگری شامل اجزای مختلف است که بحث اقامت، غذا، خرید، جاده، حمل ونقل آن باید پیش بینی شده باشد.

کاظمی با ضروری خواندن وجود موزه های میراث روستایی برای اشاعه طرح هنرگردی روستایی گفت: باید موزه هایی با رسالت های آموزشی و پژوهشی تعریف کرد تا به گسترش فرهنگ کمک کند. قرار نیست یک شی موزه ای در محل موزه به فروش برسد اما از تاثیرات رسانه ای اعتبار موزه می توان در راستای فروش سایر محصولات فرهنگی بهره مند شد.

مدیر گالری ترانه باران در خصوص نحوه عملیاتی شدن طرح گفت: اجرایی شدن این طرح منوط به طراحی و مشخص شدن مدل ها و طرح کسب و کار است. این مراحل باید بگذرد تا توجیه اقتصادی و نیاز سرمایه گذاری مشخص شود. به طور مثال پس از سرمایه اولیه که باید وجود داشته باشد، بحث زمینی که برای ایجاد اقامتگاه یا موزه های میراث روستایی است و مساله مالکیت خصوصی یا دولتی بودن آن، اهمیت ویژه ای دارد.

تا سال ۱۴۰۴ ورود بیست میلیون نفر گردشگر به ایران پیش بینی شده است. باید برنامه ریزی انجام شود تا بخشی از این افراد با هدف گردشگری هنری به کشورمان سفر کنند به نحوی که انگیزه سفر آنها هنر باشد. به طور مثال گردشگران برای تماشای نمایشگاهی در موزه هنرهای معاصر تهران، یا شرکت در حراج های هنری و یا حضور در جشنواره فیلم و موسیقی و تئاتر فجر به ایران سفر کنند؛ در اثنای این سفر است که گردشگر از جاذبه های دیگر ایران هم دیدن خواهد کرد.

یکی از طلایی ترین کلیدهای توسعه اقتصادی در کشور، گردشگری هنری است زیرا یکی از راه های استفاده از محصولات و آثار هنری برای فروش و عرضه در دو وجه کاربردی و تزئینی است. تا به حال نیز اقداماتی ولو خرد در این راستا صورت گرفته است. در حال حاضر مذاکراتی صورت گرفته تا بتوان طرح را در روستاهای کشور به طور جامع عملیاتی کرد.

البته لازم به ذکر است که قرار نیست این طرح در همه کشور به طور هم زمان یا یک شکل اجرایی شود بلکه براساس هر مقصد گردشگری، برنامه ای خاص اجرا خواهد شد. به طور مثال هنرگردی و گردشگری سیستان و بلوچستان با گیلان و مازندران تفاوت دارد.

او در عین حال پیشنهاد داد بر اساس این طرح، پایلوت نمونه گردشگری هنری در تهران ایجاد و فضایی برای آن طراحی شود که معماری، فضا، طراحی ها و المان های آن کاملاْ هنری باشد.

مدیر گالری ترانه باران اظهار کرد: از جمله سازمان های ذی ربط موثر در انجام این طرح، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، میراث فرهنگی ، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارتباطات اسلامی، و البته وزارت امور خارجه است.

رسانه ملی راه اندازی شبکه گردشگری را بررسی کند، اگر تئوری نجات اقتصاد کشور از طریق صنعت توریسم وفاق ملی ست، کار رسانه ای گسترده و هوشمندانه اصلی ترین زیر ساخت است، به نظرم ضرورت امر و غفلت تاریخی که بدان دچاریم سبب شده اگر ۲۴ ساعته درباره گردشگری برنامه تولید و پخش شود باز هم عقبیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1