غفلت شهرداری از ساماندهی مسافران در گرگان

9 اکتبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/m92h7

غفلت شهرداری از ساماندهی مسافران در گرگان
mehrnews.com
ساماندهی مسافران در گرگان

تراکم و آشفتگی اقامت مسافران در محور جنگلی ناهارخوران، ثمره نبود برنامه مشخص از سوی مدیریت شهری گرگان است، موضوعی که میراث فرهنگی استان هم از آن انتقاد می کند.

ایجاد پارک مسافر و ساماندهی گردشگرانی که برای استفاده از طبیعت زیبای آن به مرکز استان گلستان و محور جنگلی ناهار خوران وارد می شوند، موضوعی قدیمی است که بارها در صحن علنی شورا چه در دوره های گذشته و یا جلسات سال جاری مطرح شده اما بی نتیجه باقی مانده است. حاصل این عملکرد مدیریت شهری گرگان چهره مغشوش محور جنگلی ناهار خوران، در ایام نوروز و تعطیلات تابستان شده است.

فقدان شهربازی و هر نوع امکانات تفریحی برای شهروندان کم دغدغه ای نبوده که امسال بذل و بخشش تنها تفرجگاه آنها به مسافران از سوی شهرداری هم بر این موضوع صحه گذاشته است چراکه با گذشت دو هفته از تعطیلات تابستان، باز هم پیاده راه محور ناهار خوران به دلیل تراکم چادر مسافران هنوز سامان نیافته است مساله ای که شهروندان گرگانی را ناگزیر به یافتن راهی برای تفریح، در منطقه ای به جز این محور جنگلی کرده است.

در نخستین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر گرگان در سال جاری عبدالرضا دادبود شهردار گرگان وعده ایجاد پارک مسافر را به شهروندان داده بود. این مسئول شهری رویکرد شهرداری را در این جلسه «گردشگری» اعلام کرده و گفته بود که «در چهار سال آینده برنامه های مشترک زیادی با محوریت گردشگری داریم و از این پس همکاری ما با میراث بیشتر خواهد شد.»

اما نارضایتی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از عملکرد شهرداری در حوزه ساماندهی اقامت مسافران در شهر، گویای این مطلب است که مدیریت شهری گرگان آنگونه که باید با میراث فرهنگی استان همکاری نداشته است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری گرگان در بحث ساماندهی مسافران، می گوید: تجربیات گذشته نشان داده که در فصل تابستان تعداد مسافر به این شهر افزایش می یابد با این وجود مدیریت شهری برنامه ای برای ساماندهی اقامت مسافران نداشته است.

احمد تجری با بیان اینکه تمام موارد به صورت شفاهی و کتبی به شهرداری برای جانمایی اقامت مسافران اعلام شده، می افزاید: متاسفانه مدیریت شهری اقدامی برای ساماندهی این بخش انجام نداد.

تجربیات گذشته نشان داده که فصل تابستان تعداد مسافر به این شهر افزایش می یابد با این وجود مدیریت شهری برنامه ای برای ساماندهی اقامت مسافران نداشته استوی ادامه می دهد: اصل اقامت، برنامه ریزی در حوزه اسکان مسافران است تا به بی نظمی و هرج و مرج تبدیل نشود. پیش بینی فضاهای مشخص برای اقامت مسافران کمک می کند که تنها بخشی از فضای جنگلی درگیر باشد و سایر همشهریان هم بتوانند همزمان از تفرجگاه های موجود بهره ببرند.

به اعتقاد کارشناسان توسعه گردشگری می بایست به نحوی سامان داده شود که بیشترین پیامدهای مثبت و کمترین نتایج منفی را به بار آورد. از این نظر، در هر کشور و در هر منطقه باید با توجه به شرایط و فرهنگ خاص آن، راهبردها و سیاست هایی را برای توسعه گردشگری برگزید که با اهداف ملی و ارزش های بومی و محلی انطباق و هماهنگی داشته باشند موضوعی که در شهری مانند مانند گرگان هنوز برایش برنامه ریزی مدون و مشخص نشده و تنها در مرحله طرح مساله مانده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1