25 نوامبر 2020 - 01:12

تفاوت سفره ایرانی با دیگر کشورها چیست؟

17 ژوئن 2018 - 15:00 dsfr.ir/du8qu

همایش نقش خوراک در گردشگری

یک فعال و پژوهشگر گردشگری گفت: درحالی سالانه یک ششم جمعیت جهان سفر می روند که یک ششم مردم دنیا گرسنگی را تجربه می کنند.

آرش نورآقایی در همایش نقش خوراک در گردشگری که در کوچک ترین عمارت تاریخی شهر کاشان برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما سرشار از تضاد است. ما در سرزمینی زندگی می کنیم که خشکسالی و کم آبی آن را فرا گرفته، اما آب صادر می کند. در واقع هندوانه می کاریم، آب زیادی برای آن مصرف می کنیم و در نهایت آن ها را صادر می کنیم.

او به این همایش که با پذیرایی غذاهای محلی همراه بود، اشاره کرد و افزود: اگر خوراک امشب اضافه بماند، پس حتما در گردشگری ناموفق عمل کرده ایم و در همایشی حاضر شده ایم که غیرمحیط زیستی بوده است و غیرمستقیم در فرسایش خاک کشورمان دخیل بوده ایم. آمارها نشان می دهد در استرالیا برای تولید یک تن گندم ۱۳ تن خاک فرسایش پیدا می کند، ببینید در ایران با این خشکسالی، وضعیت چگونه است.

نورآقایی افزود: آماده کردن یک بشقاب غذا برای سفره آمریکایی ۲۰۰۰ کیلومتر سفر لازم دارد. احتمالا این مسافت برای سفره ایرانی حدود ۵۰۰ کیلومتر باشد. اگر در خانه های بوم گردی غذا تولید و مصرف شود شاید این مسافت به پنج کیلومتر برسد. تحقیقات نشان می دهد انرژی که برای تولید خوراک مصرف می شود بیش از انرژی است که آن خوراک به ما می دهد. در واقع اتلاف انرژی که برای تولید خوراک در همه جای دنیا اتفاق می افتد باعث شده آن یک ششم جمعیت جهان اکنون گرسنه بمانند.

خوراک ضمن آنکه در دسته بندی جوامع بشری و تعیین جایگاه تاریخی و سیاسی مردم جهان تأثیر دارد، یک مساله استراتژیک است. مثلا در ایران انار، پسته، زعفران و خاویار چهار خوراک استراتژیک محسوب می شود که برای هیچ یک کاری انجام نداده ایم. ما حتی شاید تفاوت سفره ایرانی را با دیگر کشورها ندانیم. شاید ندانیم ادویه ایرانی چه اثری در غذا دارد. تحقیقات شش ماهه با یک گروه استرالیایی نشان می دهد مهمترین تفاوت سفره ایرانی با سایر کشورها در مصرف سبزی خشک است. این ها اطلاعاتی است که به کار گردشگری و بوم گردی ها می آید.

این فعال گردشگری در این همایش که همزمان با رونمایی کتاب فرهنگ مصور آشپزی ایرانی بود، با ارائه توضیحاتی درباره محتوای کتاب هایی که به گردشگری خوراک پرداخته است، بیان کرد: کتاب هایی در این باره وجود دارد که غیر از دستور پخت، مفاهیم دیگری را در ارتباط با تاریخ، فرهنگ و سفر ارائه می دهند. هر چند که شاید تعداد آن ها از انگشتان دو دست کمتر باشد، اما همین ها هم مغفول مانده اند.

نورآقایی سپس گفت: واژه «گردشگری خوراک» رابطه ای بین دو واژه سفر و سفره را نشان می دهد. مفهوم خوراک با هم خوردن در عزا و شادی است. حتی اثر معروفی چون شاهنامه نیز به رابطه خوراک و سفر پرداخته، آنجا که می گوید؛ رستم هفت خوان را عبور کرد که اگر «خوان» باشد معنی آن سفره می شود، اما اگر «خان» باشد به معنی هفت مرحله است و چه خوب که رستم بعد از هر خان، ضیافتی برای خود گسترده است. حتی فردوسی هم از این موضوع غافل نشده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1