14 ژوئن 2024 - 16:57

ارز وارداتی فعالان گردشگری آن طرف مرزهای ایران ماند

10 ژوئن 2018 - 09:00 dsfr.ir/lh856

ارز وارداتی فعالان گردشگری آن طرف مرزهای ایران ماند
mehrnews.com
ارز وارداتی

آژانسهای مسافرتی به دلیل تحریم ها نمی توانند ارزی که از محل ورود گردشگر به ایران به دست آورده اند را وارد کشور کنند آنها که همیشه تحریم ها را دور می زدند با مشکلات جدی تر رو به رو شده اند.

آژانسهای مسافرتی که در حوزه ورود گردشگر به ایران فعالیت می کنند به دلیل تحریم ها نمی توانند ارزی که از محل ورود گردشگر به ایران به دست آورده اند را وارد کشور کنند آنها که همیشه تحریم ها را برای حل این مشکل دور زده بودند، اکنون با مشکلات جدیدتری رو به رو شده اند.

شاید از حدود ۴۷۰۰ آژانس مسافرتی که در ایران فعالیت می کنند ۷۰ آژانس گردشگری باشند که گردشگر خارجی به ایران می آورند گردشگرانی که قبل از ورود به ایران تصور می کنند کشورمان از امکانات و تکنولوژی روز خیلی عقب است و یا در یک ناامنی به سر می بریم به همین علت باید آنها را توجیه کنند که چنین تصوری از ایران نادرست است.

در این شرایط اما آنها با مشکل دیگری رو به رو هستند. سودی که از محل ورود گردشگر به ایران نصیب آنها می شود به همراه اصل پول نمی تواند در اختیارشان قرار گیرد. این مشکل جدید نیست. پیش از این هم آژانسداران در ورود ارز به ایران دچار مشکل بودند اما تحریم های اخیر موجب شده تا این مشکل برای آنها بیشتر شود.

مصطفی شفیعی شکیب عضو جامعه تورگردانان ایران درباره مشکلات آژانس داران در ورود و خروج ارز برای تورهای گردشگری داخلی و خارجی می گوید: آژانس داران در این زمینه دچار مشکلات زیادی شده اند پیرو آن، نامه ای به معاون گردشگری نوشتیم تا این موضوع به بانک مرکزی منعکس شود از یک طرف دولت می گوید که ارز وارد کشور کنید و در صنعت گردشگری فعال شوید و پول ها را به حسابی که دولت مشخص کرده واریز کنید از این طریق وارد ایران کنید اما از طرف دیگر آژانس هایی که تور گردشگری می برند به مشکل برخورد کرده اند ما امیدواریم که دراین باره راه حلی پیدا شود.

برای خروج مسافران از کشور به آژانس های مسافرتی راهکاری داده شده است میراث فرهنگی تعهدی به بانک مرکزی داده تا آژانس ها تا حدی پول در اختیار داشته باشند که این مقدار بر مبنای صورت حساب آژانس ها و بدهی ها و ... است. ولی برای اجرای تورهای ورودی هنوز راه حلی پیدا نشده است الآن هم که صرافی ها تعطیل هستند و خرید و فروش ارز انجام نمی شود. تا پیش ازاین پولی که از طریق ورود گردشگر به دست می آوردیم را می توانستیم از طریق صرافی ها وارد کشور کنیم اما الان آن ها هم مجاز به انجام این کار نیستند.

اکنون همه پولی که آژانس های مسافرتی از طریق ورود گردشگر به دست آورده اند در حساب هایشان مانده است و امکان انتقال به ایران را ندارند و از طرف دیگر در داخل ایران با این مشکل مواجه هستند که نمی توانند پول هتل، راهنما و سرویس حمل ونقل و ... را تسویه کنند و یا برای اجرای تورهای دیگر پول آن را بپردازند.

شرایط ورود ارز به ایران درحالی برای ارز آوران صنعت گردشگری سخت شده که همیشه شعار متولیان گردشگری و ریاست جمهوری جایگزینی این صنعت به جای نفت بوده است در همین اوضاع و احوال مدیر یکی از آژانسهای مسافرتی در تهران که بیشتر از کشورهای فرانسه و ایتالیا گردشگر خارجی به ایران می آورد، به همراه خود ۱۳۰ هزار یورو ارز وارد کرده است و تمام مدارکش نیز در اختیارش بوده اما از آنجا که نمی دانسته باید آن را اظهار کند، هم ارز ورودی ضبط شده و هم دچار جریمه ۵۰۰ میلیونی شده است و در حال حاضر اجازه خروج از کشور را هم ندارد. او با وجود اینکه ثابت کرده منبع اصل پول کجا بوده است اما دچار چنین خسرانی شده است.

جامعه تورگردانان ایران پیرو این موضوع نامه نگاری هایی را با معاونت گردشگری انجام داده است تا مشکل این آژانس که حادتر از مشکل آژانسداران دیگر شده است پیگیری شود. پورفرج درباره این موضوع هم می گوید که پیرو این مشکل از بانک مرکزی و معاونت گردشگری خواستیم که این آژانس را به عنوان یک ارز آور ببینند. پس از آن، به همه آژانسداران بخش نامه زدیم که حتما اگر بیشتر از ده هزار یورو ارز همراه خود دارند؛ در فرودگاه اظهار کنند این درحالی است که بانک مرکزی و یا معاونت گردشگری تا قبل از این چیزی به ما اعلام نکرده بودند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1