17 مارس 2023 - 12:42

کتاب خلیج فارس به 50 زبان زنده دنیا ترجمه می شود

1 می 2018 - 14:30 dsfr.ir/lf5vl

کتاب خلیج فارس

نویسنده و مولف کتاب مصور «خلیج فارس» که اکنون به 10 زبان انتشار یافته است از ترجمه این اثر به 40 زبان زنده دنیا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این اثر نخستین کتابی است که به 50 زبان ترجمه خواهد شد.

جواد نوروزی روز دوشنبه و همزمان با روز ملی خلیج فارس افزود: کتاب مصور «خلیج فارس» درمدت چهار سال تحقیق و پژوهش و به 10 زبان فارسی، عربی، اردو، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، چینی، روسی، آلمانی و فرانسه گردآوری شده است.

این نویسنده جوان اظهار داشت: مطالب این اثر مکتوب با موضوع خلیج فارس، بدون استفاده از منابع مورخان ایرانی بلکه با استفاده از منابع مورخان و پژوهشگران خارجی گردآوری و منتشر شده است.

در این کتاب 10 نامه و سند سازمان ملل منتشر شده است که در دوره های مختلف به موضوعات زیست محیطی، خاک شناسی، دریاشناسی، گونه ها و موجودات خلیج فارس به صورت جامعی پرداخته شده است.

نوروزی به چاپ 120 نقشه تاریخی در کتاب خلیج فارس اشاره کرد و گفت که این نقشه های تاریخی برای اولین بار منتشر شده اند. قرار است این کتاب پس از ترجمه به 50 زبان دنیا در یک بسته پنج جلدی درآمده و براساس ترجمه های صورت گرفته، دسته بندی و توزیع شود.

با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی های فرهنگی کشورمان، قرار است کتاب «خلیج فارس» در کتابخانه های ملی 90 کشور و 185 نقطه جهان توزیع شود.

به گفته نوروزی همچنین قرار است ترجمه کتاب خلیج فارس در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا، آلمان و روسیه نیز طی مراسم های ویژه ای رونمایی شود که رونمایی در روسیه فقط به بعد از انجام بازی های جام جهانی 2018 موکول خواهد شد و مابقی در اولین فرصت انجام می شود.

مصمم هستیم نسخه الکترونیک و هوشمند این کتاب را نیز با قابلیت جستجوی اینترنتی و لوح فشرده برای استفاده و بهره برداری محققان، پژوهشگران و همه افراد علاقه مند منتشر کنیم.

کتاب مصور خلیج فارس در 475 صفحه منتشر شده است که 340 صفحه به مطالب ترجمه شده به 10 زبان و 135 صفحه به مطالب فارسی همراه با عکس و نقشه اختصاص دارد.

آیین رونمایی از کتاب مصور «خلیج فارس»، روز 9 اردیبهشت ماه با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه و مرکز مطالعات کاربردی قلم و با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سفیران کشور های خارجی مقیم تهران، فرماندهان نیرو های دریایی، زمینی و هوایی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، استادان دانشگاهی و پژوهشگران کشورمان برگزار شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1