18 ژانویه 2021 - 07:02
اوحدی مطرح کرد:

آغاز سفر به حج تمتع از اول شهریور/صدور روادید حج تمتع از پایان هفته

27 ژوئیه 2015 - 15:00 dsfr.ir/pw0e2

رئیس سازمان حج و زیارت از آغاز سفر به حج تمتع از اول شهریور خبر داد.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که صبح امروز در این سازمان برگزار شد؛ ضمن تشریح اقدامات مربوط به اعزام زائران به حج تمتع اظهار داشت: امسال سهمیه حجاج 61 هزار نفر است که 53 درصد را خانم ها و 47 درصد را آقایان تشکیل می دهند. متوسط سن زائران نیز 57 سال است که این میانگین نسبت به سال گذشته یک سال و نیم کاهش یافته است. مسن ترین فرد اعزامی به حج تمتع یک فرد 93 ساله از سیرجان و کوچک ترین زائر 6 ساله از کهگیلویه و بویراحمد است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه به دلیل استقبال زائران، سفرهای مدینه 12 درصد نسبت به سال گذشته گسترش یافته است، افزود: اولین پرواز زائران به حج تمتع از فرودگاه امام از اول شهریور آغاز می شود و آخرین پرواز اعزامی 26 شهریور ماه است. پرواز بعدی از 6 مهر تا 26 مهر نیز ادامه خواهد داشت. همچنین وزارت حج عربستان نرم افزاری ایجاد کرده که تمامی اطلاعات زائرین باید در این نرم افزار ثبت شود تا در زمان صدور ویزا این اطلاعات در دسترس باشد که سازمان حج ایران جز 4 کشور در ثبت صحیح این اطلاعات است.

اوحدی از برگزاری سمینار مدیران 19 ایستگاه هوایی در روز گذشته خبر داد و گفت: بیشترین زائر برای ایستگاه پروازی تهران با 10 هزار زائر است و کم ترین آن مربوط به استان ایلام می شود که تنها 1 کاروان دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت از تحقق 100 درصدی طرح انطباق پزشکی خبر داد و گفت: امسال برای اولین بار تمامی زائران خانم توسط پزشکان زن مورد معاینه قرار می گیرند. همچنین امسال 70 درصد تنوع غذایی برای زائران مکه بیشتر شده است.

وی درباره برنامه اعزام تابستانی اربعین نیز اظهار داشت: برنامه اعزام از 23 تیرماه شروع شده و تا 26 شهریور ماه ثبت نام ها ادامه دارد و قیمت ها با توجه به کار کارشناسی 10 درصد کاهش یافته است و ما به قیمت سال 93 برگشته ایم.

اوحدی با بیان اینکه تا پایان تابستان 60 هزار نفر به عتبات اعزام می شوند، نسبت به تبلیغات برخی شرکت ها درباره اعزام عتبات به صورت قسطی و یا با قیمت بسیار کم هشدار داد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در سال گذشته حتی 1 کاروان حج با مشکلات امنیتی روبرو نشد، خاطرنشان کرد: کیفیت هتل ها تا حدود 30 تا 35 درصد افزایش یافته و 60 هتل نیز از چرخه خارج شده اند.

وی با بیان اینکه تعداد گیت های ورودی گذرنامه برای اربعین امسال 3 برابر می شود، گفت: خیرین می توانند از طریق شماره حساب 561844444405 بانک سپه شعبه استاد نجات الهی به ستاد اربعین کمک کنند.

اوحدی با اشاره به اینکه امسال تا پایان مرداد ماه زائرسرای شهدای طریق القدس با ماموریت ویژه برای خدمت رسانی به زائران عتبات در مرز چزابه به بهره برداری می رسد، گفت: ظرفیت این زائرسرا 5 هزار نفر است، اما در شرایط ویژه بیش از 7 هزار نفر در این زائرسرا اسکان داده خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تمام زائران اربعین، عتبات و تمتع بیمه خواهند شد، اظهار داشت: امسال علاوه بر پوشش بیمه 2 بسته ویژه بیمه تکمیلی توسط بیمه ایران ارائه خواهد شد.

اوحدی با بیان اینکه از پایان هفته صدور روادید حج تمتع آغاز می شود، درباره تامین امنیت زائران نیز گفت: در جلسه ای که در ماه رمضان با وزیر حج عربستان داشتیم، تاکید ویژه ای در ایجاد آرامش و تامین امنیت زائران داشتیم.

وی ادامه داد: امسال برای اولین بار اگر زائری به بیمارستان سعودی برود، یک دستگاه موبایل و سیم کارت به او داده می شود و زائر می تواند با گرفتن عدد 1 به صورت مستقیم از محل بیمارستان با پزشک متخصص مرکز پزشکی حج و زیارت ارتباط برقرار کند.

اوحدی همچنین درباره گمشدگان در سفر حج توضیح داد و گفت: امسال برای اولین بار تمامی اطلاعات زائران از طریق پد هایی که در اختیار مجموعه امدادی قرار گرفته، این امکان را می دهد که محل کاروان و نقشه محله کاروان فرد شناسایی شود، از سویی دیگر برنامه ای هم در قالب gps برای گمشدگان و افراد مسن نیز در دستور کار داریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1