24 نوامبر 2020 - 18:24

ساخت نمونه خشت های بزرگ دوره قاجار

27 ژوئیه 2015 - 14:00 dsfr.ir/1355t

برای نخستین بار در کشور نمونه خشت های بزرگ دوره قاجار در پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سعید سالکی هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی امروز "دوشنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد که به دلیل پیچیدگی فرمول و فرآیند ساخت خشت های بزرگ دوره قاجار تا به حال کسی به دنبال ساخت آن نرفته بود. این طرح به منظور نمونه سازی از خشت های مورد نظر و افزایش کیفیت آنها انجام شد.

این پژوهشگر بزرگی ابعاد، سالم از کوره بیرون آمدن، ترک نخوردن، جذب لعاب بالا و مقاومت بالا را از ویژگی های نمونه خشت ساخته شده اعلام کرد. وی افزود: در ساخت این نمونه سعی می کنیم خشت را در دمای پایین، 950 درجه پخت و لعاب دهیم تا کیفیت خشت بالا رود زیرا در حرارت پایین و حفظ شرایط نتیجه بهتری حاصل می شود.

سالکی گفت: یکی از تفاوت های این خشت با خشت دوره قاجار در این است که در گذشته سازنده ها از خمیر شیشه به دلیل مقاومت بالا استفاده می کردند و خشت را در دمای 1050 حرارت می دادند. اما در حال حاضر ما با دستیابی به فناوری جدید و استفاده از گل رس توانسته ایم خشتی را بسازیم که از لحاظ وزنی نیز خیلی سب کتر از نمونه های قدیمی است.

او با بیان اینکه نمونه این خشت های بزرگ را می توان در خانه رجال دوره قاجار مشاهده کرد اظهار داشت: نمونه هایی از با کیفیت ترین خشت های دوره قاجار در تالار آیینه کاخ گلستان قرار دارد.

به گفته این پژوهشگر یکی از ویژگی های این خشت این است که نسبت به نمونه های قبلی جذب لعاب بالاتر و طول عمر بالاتری دارد و مقاوم تر است بطوری که 700 تا 800 سال عمر می کند. او اندازه این خشت را 60 در 80 اعلام کرد و افزود: همکاران با اجرای طراحی سنتی دقیق تمامی نقایص طرح اولیه خشت را نیز مرتفع کرده اند تا کار از هر جهت با کیفیت تر و بهتر شود.

سالکی با بیان اینکه قصد ما مولاژسازی نیست تصریح کرد که هدف ما در اصل ارایه یک کار با کیفیت تر است. او با اشاره به ویژگی بصری که این نمونه برای هویت بخشی دارد تصریح کرد از این خشت ها می توان در مبلمان و نماهای شهری استفاده کرد.

1