24 نوامبر 2020 - 01:23

آغاز هفته فرهنگی ایران در اروگوئه

23 نوامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/mm9qa

هفته فرهنگی ایران در اروگوئه

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مونته ویدئو پایتخت اروگوئه با همکاری دانشگاه رپوبلیکای این کشور، هفته فرهنگی ایران را در دانشکده ارتباطات و اطلاعات این دانشگاه برگزار می کند.

سفارت ایران در مونته ویدئو اعلام کرد: این مراسم که با حضور گسترده مقامات اروگوئه، سفرای خارجی و جامعه دیپلماتیک، اساتید و دانشجویان دانشگاه و ایرانیان مقیم اروگوئه همراه بود، با نواخته شدن سرود ملی اروگوئه و ایران شروع شد. و سپس شرکت کنندگان به احترام جان باختگان زلزله اخیر در کرمانشاه یک دقیقه سکوت کردند.

در ادامه مراسم، دکتر روبرتو مارکاریان رئیس دانشگاه رپوبلیکا در سخنان خود به علاقمندی اروگوئه برای تقویت همکاری های علمی و فرهنگی با ایران اشاره کرد و اقدام دانشگاه رپوبلیکا در راه اندازی دوره آموزش زبان فارسی برای دانشجویان و برگزاری دوره ایران شناسی را نشانه جدیت این دانشگاه برای تعمیق همکاری های دو کشور دانست.

وی با اشاره به سفر خود به تهران در مهر ماه سال گذشته، ابراز امیدواری کرد دو کشور بیش از پیش در زمینه های مختلف با یکدیگر همکاری کنند.

پس از سخنرانی رئیس دانشگاه رپوبلیکا، ابوالفضل پسندیده سفیر جمهوری اسلامی ایران در اروگوئه ضمن تمجید از همکاری صمیمانه دانشگاه رپوبلیکا با سفارت جمهوری اسلامی ایران، هدف از برگزاری هفته فرهنگی در اروگوئه را بیان واقعیت های تاریخ ملت ایران و توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف بویژه فرهنگ، هنر و موسیقی و پیشرفت های علمی سال های اخیر دانست.

پسندیده تأکید کرد با وجود تفاوت های فرهنگی میان ایران و اروگوئه، دو کشور بیش از یکصد و یازده سال روابط دوستانه و بدون تنش دارند و این نشان دهنده این است که کشورها در عین داشتن تفاوت ها می توانند دوستان خوبی برای یکدیگر باشند.

در ادامه مراسم، گروه موسیقی ایرانی اقدام به نواختن موسیقی اصیل و سنتی ایران کرد، که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

در پایان این مراسم، یک فیلم به زبان اسپانیایی در باره معرفی جاذبه های جهانگردی ایران پخش شد.

هفته فرهنگی ایران در دانشگاه رپوبلیکای اروگوئه از روز دوشنبه 29 آبان شروع شده و تا روز جمعه سوم آذر ادامه دارد و قرار است، سخنرانی های مختلفی از سوی اساتید دانشگاه اروگوئه و سفیر و کارشناسان سفارت جمهوری اسلامی ایران درخصوص تاریخ، ادبیات، شعر، فرهنگ، هنر، فرش، مینیاتور و دستاوردهای علمی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشکده های مختلف دانشگاه رپوبلیکا برگزار شود.

همزمان نمایشگاه هنر و صنایع دستی ایران شامل فرش و تابلو فرش، صنایع دستی، مینیاتور و معرفی جاذبه های جهانگردی ایران از روز گذشته در دانشکده اقتصاد دانشگاه رپوبلیکا افتتاح گردیده و تا روز سوم آذر ادامه خواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1