27 فوریه 2021 - 00:30
همزمان با صعود ایران به جام جهانی انجام می گیرد

نمایش قدیمی ترین یوزهای ایرانی در موزه ملی

14 ژوئن 2017 - 13:30 dsfr.ir/hl3ce

نمایش قدیمی ترین یوزهای ایرانی در موزه ملی
نامشخص
یوز ایرانی در موزه ملی

پس از صعود تیم ملی #فوتبال به جام جهانی 2018، نخستین نقوش «یوز ایرانی» بر روی سفال های منقوش در #موزه ملی ایران به نمایش درآمده اند.

جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نمایش سه ظرف منقوش سفالی در بخش پیش از تاریخ موزه ملی ایران که تصاویری از پلنگ و یوزپلنگ های ایران روی آن ها وجود دارد، بیان کرد: با توجه به پیروزی پر افتخار تیم ملی فوتبال ایران و راهیابی به جام جهانی 2018، از مردم می خواهیم تا سه ظرف منقوش با تصاویر یوز ایرانی که در این مقطع زمانی در موزه ملی ایران به نمایش درآمده اند را از نزدیک ببینند.

این باستان شناس با بیان این که قدیمی ترین تصاویر یوزپلنگ ها در ایران روی ظروف سفالی هستند، بیان کرد: در علم باستان شناسی به این ظروف «سفال سیلک III» یا «تمدن حصار» گفته می شود و مشخصا متعلق به 3350 – 3750 پیش از میلاد هستند.

به گفته ی او این ظروف در محوطه های تاریخی مانند تپه حصار دامغان، تپه سیلک کاشان و تپه ایغربلاغ استان البرز و تپه چشمه علی به دست آمده اند.

نوکنده با بیان این که این ظروف در جغرافیای فرهنگی فلات مرکزی، سمنان، تهران، قزوین، قم، اصفهان در حدود شش هزار سال پیش وجود داشته اند، بیان کرد: ازگذشته یوزپلنگ به «چیتا» نیز معروف بوده است.

1