جذب 36 میلیون گردشگر خارجی با دیپلماسی لبخند

23 می 2017 - 09:00 dsfr.ir/6e1z7

جذب 36 میلیون گردشگر خارجی با دیپلماسی لبخند
رضا قادری
گردشگران خارجی در شیراز

جذب ۳۶ میلیون گردشگر خارجی در #ایران هرچند آن قدرها دور از ذهن نیست اما قطعا سخت و دشوار است.

صنعت گردشگری شاید از زمانی آغاز شد که تاجران از کشوری به کشور دیگر سفر کردند و داستان سفرهای خود را نوشتند. ایران از جمله کشورهایی بود که از این سفرنامه نویسان تاجر بی بهره نبود. تاجرانی که به ایران می آمدند و پول هایشان را در ایران خرج می کردند و البته ما به ازای آن کالا یا خدماتی را دریافت می کردند. شاید از همان زمان ها بود که سیاست مداران به صنعت گردشگری توجه کردند تا این زمان که دولت دوازدهم در برنامه چشم انداز ۱۴۰۰ خود در تلاش است که سهم گردشگران خارجی ایران را به ۳۶ میلیون در طول ۴ سال برساند. اما آیا این هدف می تواند محقق شود؟

توسعه گردشگری از جمله ظرفیت هایی است که می تواند به متنوع شدن اقتصاد ایران، ایجاد اشتغال - بالاخص در مناطق کم برخوردار - و راه اندازی زنجیره ای از تولید و خدمات کمک کند. حسن روحانی در برنامه دولت دوازدهم که پیش از پیروزی خود ارائه کرده است در زمینه گردشگری چنین برنامه ای را تنظیم کرده است: «ایران می تواند تا سال ۱۴۰۰ به هدف جذب سالانه ۹ میلیون گردشگر خارجی اعم از گردشگر مذهبی، تفریحی و سلامت دست یابد.» یعنی با در نظر گرفتن چنین هدفی ایران تا سال ۱۴۰۰ باید ۳۶ میلیون گردشگر خارجی را داشته باشد. گرچه دولت دوازدهم در این برنامه وعده تحقق حتمی این میزان گردشگر خارجی را در ایران نداده است اما برای رسیدن به آن تلاش خواهد کرد. همان طور که تا به امروز با تلاش های بسیار توانسته گردشگران خارجی بسیاری را جذب کند.

به گفته مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی طی سال های ۹۲ تا ۹۵ به ایران آمده اند که این تعداد گردشگر بیش از ۳۲ میلیارد دلار درآمد گردشگری برای کشور داشته اند. آماری که گمان می رود در سال های آینده بیشتر شود.

به گفته زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی پیش بینی می شود که گردشگران خارجی در سال ۹۶ افزایش چشمگیری داشته باشند چرا که ۱۲۶ درصد گردشگر از کشورهای اروپایی به مقصد ایران تور رزرو کرده اند.

از جمله اتفاقاتی که برای گردشگری در ایران در طول ۴ سال دولت یازدهم افتاده است، کاهش سن گردشگران و تغییر کشورهای هدف گردشگری از جمله برزیل و تایلند است. در ادامه تغییر و تحولات صنعت گردشگری اما زیر ساخت ها نیز برای جذب بیشتر گردشگر خارجی از قلم نیفتاده است. براساس آنچه که زهرا احمدی پور گفته است: «دولت تمام تلاش خود را برای توسعه زیرساخت های گردشگری به کار گرفته است. تا سال ۹۲ در کل کشور ۱۲۵ هتل ۴ تا ۵ ستاره داشتیم که در طول این ۳ سال دولت یازدهم حدود ۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره به ظرفیت قبلی افزوده شده است و ۲۵ هتل دیگر تا پایان سال ۹۶ به آنها اضافه می شود. بحث بازسازی ناوگان هوایی و بوم گردی نیز به کمک توسعه صنعت گردشگری آمده است. امروز در ایران حدود ۵۳۰ بوم گردی داریم که از روستاها تا شهرهای بزرگ به گردشگران خارجی سرویس می دهند. به موازات ورود گردشگران این زیر ساخت ها افزایش پیدا کرده است. اقدامانی که باید با برخی کشورها برای لغو روادید صورت می گرفته انجام شده و دولت امروز ظرفیت هایی که باید به صورت نرم افزاری ایجاد می شده را آماده کرده و امروز گردشگران خارجی می توانند در فرودگاه برای مدت ۳ ماه ویزا دریافت کنند.»

سنگ بزرگ دولت برای زدن به هدف گردشگری

از قدیم گفته اند، سنگ بزرگ نشانه نزدن است. ۳۶ میلیون گردشگر تا پایان سال ۱۴۰۰ شاید همان سنگ بزرگی باشد که تا پایان ۴ سال دولت دوازدهم به هدف نخورد. جذب ۳۶ میلیون گردشگر خارجی در ایران هرچند آن قدرها دور از ذهن نیست اما قطعا سخت و دشوار است.

امیرپویان رفیعی شاد، مدرس دانشگاه و عضو هیات مدیره انجمن دفاتر سفر و گردشگری استان تهران گرچه این رقم را کمی دور از ذهن می داند اما معتقد است: در این واقعیت شکی نیست که ایران قابلیت و پتانسیل دستیابی به عددهای بزرگ تر را دارد. ایران از نظر جاذبه های فرهنگی جزو ۷ کشور برتر و در جاذبه طبیعی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا است و اگر بر روی زیر ساخت ها، تسهیلات ویزایی و ابزارهایی که منتهی به میراث فرهنگی نیست تمرکز کنیم می توانیم به ارقامی بالاتر دست یابیم. او به «ابتکار» می گوید: گردشگر یک صنعت چند وجهی است و از این رو نقش وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو بسیار مهم تر از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

او درباره در نظر گرفتن چنین رقمی در برنامه ۴ ساله دولت دوزادهم می گوید: سند چشم انداز بیست ساله که مربوط به ایران ۱۴۰۴ است و جزو منویات مقام معظم رهبری است رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر را هدف قرار داده پس بنابراین باید به نقطه ای دست پیدا کنیم که در ایران ۱۴۰۴ تاکیدات مقام معظم رهبری را نیز محقق شود اما برای رسیدن به این نقطه به زیر ساخت هایی نیاز داریم.

دیپلماسی لبخند

رفیعی شاد درباره زیرساخت های مورد نیاز و آنچه که دولت روحانی برای گردشگری انجام داده است، می گوید: با روی کار آمد دولت یازدهم ما جرقه های امید را در صنعت گردشگری مشاهده کردیم. لبخند آقای روحانی و ظریف به دنیا توانست تصویر ایران را در ذهن گردشگر خارجی دگرگون کند و این مهم باعث شد که شاهد رشد زیاد این صنعت به خصوص در حوزه گردشگر ورودی به ایران باشیم. خوشبختانه با تداوم دولت تدبیر و امید قطعا شاهد روند فزاینده تر رونق این صنعت و تسهیل شرایط برای ورود گردشگر خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به نیاز جذب سرمایه گذار برای رسیدن به این رقم از جذب گردشگر خارجی می گوید: ما باید به گونه ای پیش رویم که سرمایه گذار ما دچار خدشه نشود. اگر قرار باشد که سرمایه گذارانی در بخش اقامتی و زیر ساخت ها وارد شوند باید مطالعاتی داشته باشیم. او با اشاره به ورود گردشگران خارجی در دو زمان، نیمه فروردین تا اوایل خردادماه و نیمه شهریور تا پایان آبان ماه گفت: اگر قرار باشد که برای ۴ ماه از سال سرمایه گذارانی را وارد کنیم و آنها هزینه هایی را متحمل شوند که تنها ۴ ماه از سال انتفاع اقتصادی داشته باشند شرایط سخت می شود. با این حال برای این مشکل هم راه حلی وجود داد. این که ما تبلیغات زیادی درباره جاذبه های گردشگری در ایران داشته باشیم و به واسطه ۴ فصل بودن ایران بتوانیم در هر ۴ فصل سال به جای ۴ ماه از سال گردشگران خارجی را پذیرا باشیم می توانیم شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در ایران باشیم.

رفیعی شاد با بیان اینکه مقاصد گردشگری و شهرهایی که گردشگران ورودی به آن مراجعه می کنند محدود است، می گوید: شهرهایی گردشگر پذیر ایران به تهران، اصفهان، شیراز، یزد و بعضا کرمان منتهی می شود. این یک ایراد است که با مقصد سازی می توان آن را برطرف کرد. ما شهر قزوین را داریم که به آن اصفهان کوچک می گوییم. کرمانشاه و کردستان و نقاط مرکزی را داریم که سراسرشان پر از جاذبه های گردشگری است. اگر ما مقاصد گردشگری را افزایش دهیم در زیر ساخت ها نیز دچار مشکل نمی شویم. ولی اگر بخواهیم با همین مقاصد محدود به رونق گردشگری ادامه دهیم با همان مشکلی مواجه خواهیم بود که برای هتلداران استان خراسان به خصوص مشهد پیش آمد. در برهه از زمان اعراب عربستان سعودی وارد مشهد شدند و آپارتمان هایی مسکونی به هتل و هتل آپارتمان تغییر کاربری دادند و بعد از اینکه مشکل سیاست خارجی به وجود آمد همه آنها دچار مشکل شدند. بنابراین باید این بحران ها و شرایط ویژه نیز در نظر گرفته شود و تامین سودهی و بازدهی مطلوب برای سرمایه گذاری حادث شود.

او ادامه می دهد: در یک کلام باید گفت که امنیت سرمایه گذاری باید اتفاق بیافتد که این مستلزم کار کارشناسی است که تنها از طریق تشکیل کارگروهی متشکل از فعالان اقتصادی و گردشگری و اجتماعی و فرهنگی صورت می گیرد.

امنیت اقتصادی مهم ترین رکن برای سرمایه گذاری در گردشگری

به گفته کارشناسان، مهم ترین رکن جذب گردشگری خارجی تغییر نگاه گردشگران به ایران است. رکنی که به مدد دولت یازدهم و تلاش های همه جانبه دولت از دیپلماسی خارجی تا سیاست گذاری داخلی محقق شده است. البته به گفته رفیعی شاد، این موضوع لازمه ورود گردشگر به ایران است اما امنیت مهمترین رکن جذب هر چه بیشتر گردشگری است. اما برای چه رکنی به جذب سرمایه گذاران گردشگری می انجامد؟ این مدرس دانشگاه معتقد است که امنیت اقتصادی مهمترین رکن برای سرمایه گذاری در گردشگری است. به گفته او، تسهیلات می تواند بسیار یاری دهنده باشد در آمالی که ما در صنعت گردشگری داریم. از این رو، ما باید مولفه هایی را برای سرمایه گذاران ترتیب دهیم و امکاناتی را در اختیار آنها بگذاریم که برای سرمایه گذاری در ایران ترغیب شوند. کشورهای که امروز در صنعت گردشگری منطقه صاحب نام هستند تسهیلات بانکی و شرایطی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند که مسلما سرمایه گذاران به جای ایران آن کشورها را انتخاب می کردند.

او می گوید: اگر ما به جایی رسیده ایم که درهای ایران به روی گردشگران باز شده، نتیجه رفتاری است که پیش گرفته ایم. برجام یکی از نکاتی مثبتی بود که در روند رو به رشد گردشگری تاثیرگذار بود. بخش عمده ای از عمر چهارساله دولت یازدهم مشغول به تغییر نگاه و تصویر از ایران در فضای بین المللی و جامعه جهانی بود. در بسیاری از سایت های کشورهای خارجی نظیر بریتانیا ایران جزو کشورهای ممنوعه برای سفر بود و اگر کسی قصد سفر به ایران را داشت شرکت های بیمه او را تحت پوشش بیمه قرار نمی داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه ابتکار » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1