6 ژوئن 2020 - 02:56

احتیاطی که رییس یک سازمان آن را کنار گذاشت

17 می 2017 - 11:40 dsfr.ir/z36yl

احتیاطی که رییس یک سازمان آن را کنار گذاشت
کانال تلگرام زهرا احمدی پور
بازدید دکتر احمدی پور از موزه زیلوهای تاریخی در کاروانسرای شاه عباسی میبد

زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث #فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری از اقدامات انجام شده در مدت ریاستش بر این سازمان سخن گفت.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: یک هفته پرونده مربوط به شرکت تصفیه صنایع دستی را دقیق بررسی کردم، مشورت حقوقی گرفتم و متوجه شدم، دولت بی خود و بی جهت سالانه حدود 14 میلیارد تومان برای کاری که نباید انجام دهد، هزینه می کند.

زهرا احمدی پور - معاون رییس جمهور - با حضور در ایسنا، درباره اقدامات انجام شده در مدت ریاستش، در حوزه صنایع دستی اظهار کرد: شرکت تصفیه صنایع دستی باید 13 سال پیش، ختم تسویه می شد، اما همچنان در حال فعالیت بود. این شرکت برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هزینه جاری و ضرر انباشته داشت، ولی به دلیل آن که یکسری افراد پشت آن بودند، همه فکر می کردند، اگر بگویند این شرکت جمع شود، ممکن است یکسری تبعات اجتماعی و مدیریتی برای آن ها ایجاد کند. به همین دلیل، این موضوع آن ها را کمی محتاط می کرد که تصمیم جدی درباره این شرکت گرفته نشود.

او با بیان این که من این احتیاط را کنار گذاشتم، تاکید کرد: اگر به درستی یک کاری رسیده باشیم، پس باید آن را انجام دهیم.

اگر امکان داشت زودتر از این ها انجام می شد!

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: شرکتی که باید 13 سال قبل تسویه می شد، برای خودش مشاور حقوقی و ذی حساب گرفته بود و نیرو جذب می کرد. در حالی که هیچ مبدأ قانونی نداشت و زمانی که همه این موارد را به مسوولان آن گفتم، با صراحت اعلام کردند، اگر می شد ختم تسویه این شرکت اعلام شود، زودتر از این ها انجام می شد!

احمدی پور با بیان این که من ختم تسویه این شرکت را در بهمن ماه سال گذشته اعلام کردم، ادامه داد: حتی تا گرفتن صورت جلسه نیز پای آن ایستادم. گرچه خیلی تلاش کردند تا وزیران دیگر را قانع کنند که این صورت جلسه امضا نشود. تمام اموال این شرکت را نیز برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرفتم، در حالی که برخی اصرار می کردند، این اموال به یک شرکت توسعه دیگری که در معرض واگذاری است، داده شود که من با این موضوع مخالفت کردم.

او با اعلام این که من مخالف خصوصی سازی نیستم، توضیح داد: به این فکر کردم که اگر اموال مربوط به شرکت تصفیه را به شرکت دیگری بدهم و بخواهند در آینده، صنایع دستی را از دست صنعتگر ما درآورند، آن شرکت تعهدی در قبال صنعتگر من نخواهد داشت، بلکه من به عنوان مسوول سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید متولی امر باشم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم این اموال به سازمان برگردد تا در اختیار معاونت صنایع دستی قرار بگیرد، زیرا فلسفه شرکت تصفیه، توسعه صنایع دستی بوده است.

همچنان در حال لیست برداری اموال هستیم

معاون رییس جمهور تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت فوق العاده خوبی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه شده است. ظرفیتی که پیش از این امکان استفاده از آن وجود نداشت. ما از بهمن ماه سال گذشته که ختم تسویه این شرکت اعلام شد، همچنان در حال لیست برداری از اموال آن هستیم تا برای آن، در سازمان تعریف کاربری کنیم.

احمدی پور اظهار کرد: آنقدر دارایی های این شرکت جذابیت دارد که وزارتخانه های دیگر به دنبال آن هستند تا ساختمان های آن را به عنوان مازاد پیدا کنند و برای آن کاربری تعریف کنند. در حالی که برای تک تک اموال آن کاربری تعریف شده و همه آن ها به صنایع دستی متعلق هستند. من با این کار توانستم حاشیه امنی را برای صنایع دستی ایجاد کنم و این حوزه احساس کرد که دیده می شود.

او با اعلام این که این کار فقط و فقط یک اراده بود، افزود: من به احترام خودم که وقتی یک زن در پستی منصوب می شود، باید با تمام توان تلاش کند که این مسیر برای زنان دیگر بسته نشود، کارهایی که می توانم را انجام می دهم. این راه باید باز بماند تا رئیس جمهور، استانداران و وزرا همچنان به انتصاب مدیران زن مشتاق باشند. من یک آدم علمی بودم، بنابراین باید راهکارهای علمی پیدا می کردم و اگر این اتفاق نمی افتاد، باید در هر آنچه خوانده ام و به شاگردانم در دانشگاه یاد می دهم، شک می کردم. خوشبختانه این رویکر در این زمینه جواب داد.

دسته بندی سرفصل صنایع دستی در گمرک

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از صحبت هایش، با بیان این که ما در گمرک سرفصل مشخصی برای صنایع دستی نداریم، توضیح داد: برخی اقلام صادراتی، صنایع دستی هستند؛ اما سرفصل مشخصی برای آن ها در گمرک وجود ندارد. با توجه به هماهنگی هایی که صورت گرفته، کارگروهی ایجاد شده که در حال دسته بندی این اقلام است تا به زودی در فهرست کمرگ تحت عنوان سرفصل صنایع دستی قرار بگیرند. همچنین در حال عملی کردن اقدامات دیگری در بخش توسعه بازرگانی، توسعه فروشگاه های زنجیره ای و کیوسک های صنایع دستی هستیم.

در تمام دستگاه های اداری تخطی هایی وجود دارد

احمدی پور با اشاره به این که کیوسک های صنایع دستی در زنجان راه اندازی شدند، گفت: قرار است این کیوسک ها را در سال 2018 نیز جزو پنج محور گردشگری در تبریز مستقر کنیم. از طرف دیگر، بافت های تاریخی ما به این کیوسک ها مجهز می شوند. اگر شما به خیابان سی تیر سر بزنید، غرفه ها و کیوسک های فلافل فروشی و عرضه مواد غذایی را که در آنجا مستقر هستند، می بینید.

او ادامه داد: ما با فلافل فروشی ها مشکلی نداریم، اما برای یک گردشگر که به بافت تاریخی وارد می شود و از یک اثر فاخر دیدن می کند، خوب است که کیوسک های صنایع دستی نیز در اطراف آن وجود داشته باشد تا برای خرید سوغات، به آن هم دسترسی داشته باشد. پس باید محوری برای فروش صنایع دستی پیش بینی کنیم. به همین دلیل، در حال هماهنگی با شهرداری برای این کار هستیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که شما با رویکرد حمایت از صنایع دستی به سازمان وارد شدید و در سفرهای تان نیز توجه ویژه ای به صنایع دستی استان های محروم دارید که این موضوع موجب خوشحالی فعالان و طرفداران این حوزه شد، اما خروجی این فعالیت ها ضعیف است؛ فکر می کنید چه دلایلی وجود دارد که مثلا موجب سرپیچی افرادی می شود که کارگاه های سفال کلپورگان در سیستان و بلوچستان را منحصر به خود می دانند، یا افرادی که جلوی دستور شما را برای بازگشت ساختمان معاونت صنایع دستی استان تهران از ولنجک به خیابان ویلا می گیرند؟ توضیح داد: به طور طبیعی، در تمام دستگاه های اداری ما تخطی هایی وجود دارد که بخشی از آن ها در برابر تغییرات واکنش نشان می دهند و به راحتی با آن کنار نمی آیند.

احمدی پور اظهار کرد: درباره کارگاه های سفال کلپورگان تمام مباحث مورد بررسی قرار گرفته است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در حال فعالیت در این زمینه است و اعتبار ویژه ای برای راه اندازی کارگاه های دیگر گذاشته ایم. در واقع، نباید انحصاری در کار باشد، زیرا اگر به جز این باشد، کارشناسان شورای جهانی صنایع دستی با ثبت جهانی روستای کلپورگان که پرونده آن در شرف ارسال برای بررسی است، موافقت نخواهند کرد. بنابراین باید الزامات این ثبت را ایجاد کنیم و موظف به رعایت آن باشیم.

صنایع دستی راه نجات سیستان و بلوچستان است

او ادامه داد: خروجی صنایع دستی ما، چندان کم نیست؛ محصول صنایع دستی، نمایشگاه هایی است که صنعتگران نیز مشارکت خوبی در آن دارند. هنرمندان با خلاقیت های بسیار، به کاربردی کردن صنایع دستی فکر و سعی می کنند محصولات به روزی تولید کنند. صنعتگرانی که به ما اعتماد کردند، باید بدانند اقداماتی که انجام می دهیم، در جهت حمایت از صنایع دستی، نه به صورت شعاری، بلکه اعتقادی است. فرصت هایی که ما برای صنایع دستی ایجاد می کنیم، می تواند یک جهش خیلی خوب و جدی ایجاد کند. بارها اعلام کرده ام که صنایع دستی راه نجات سیستان و بلوچستان است و نباید فقط به سفال آن فکر کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به این که لباس های موجود در موزه پوشاک سلطنتی نشان می دهد که لباس فاخر شهبانوی ایران، سوزن دوزی سیستان و بلوچستان را دارد، گفت: وقتی امکان استفاده از هنری برای شرکت در مراسم رسمی بین المللی وجود داشته، پس چرا امروز تولید نشود؟! کافی است ما در آن حوزه فعال تر شویم. من در حال هماهنگی با چند نفر از هنرمندان کشور هستم تا آن ها به عنوان سفیران صنایع دستی در این حوزه به ما کمک کنند و انگیزه و رغبت استفاده از صنایع دستی در لباس ها و سایر اقلام دیگر را افزایش دهیم.

در حال تلاش فوق العاده جدی برای حل بیمه صنعتگران هستیم

احمدی پور همچنین با اعلام این که در حال تلاش فوق العاده جدی برای حل مشکل بیمه صنعتگران هستیم، بیان کرد: مطمئنم اگر بحث بیمه صنعتگران و هنرمندان حل شود، انگیزه بهتری برای آن ها ایجاد خواهد شد. وقتی صنعتگری در استان جنوبی کشور، صنایع دستی تولید می کند و گردشگر سراغ آن نمی رود، انگیزه اش را از دست می دهد.

او ادامه داد: ما در حال اجرا کردن طرح پیوند هستیم تا تمام محصولاتی را که صنعتگر ما در جنوب کشور تولید می کند، جمع آوری کنیم و برای فروش به استان های شمالی یا فروشگاه های عرضه صنایع دستی ببریم. امسال به عنوان «سال حصیر» نام گذاری شده است و تلاش می کنیم برای این محصول برند درست کنیم تا بتوانیم آن را کاربردی کنیم و کیفیت حصیر را افزایش دهیم. باید دید کدام یک از استان ها می توانند قطب این حوزه شوند تا برای سرمایه گذاری در این حوزه به سراغ آن استان برویم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین درباره جابه جایی ساختمان معاونت صنایع دستی استان تهران از خیابان ویلا به ولنجک، اظهار کرد: شاید می شد این موضوع را به شکل دیگری مدیریت کرد، اما متاسفانه ناهماهنگی هایی از قبل بین اداره کل استان تهران با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و روی ساختمان کوشک در جای دیگر اختلاف نظر دارند که این موضوع با ختم فعالیت شرکت تصفیه در حال برطرف شدن است. بسیاری از فضاهایی که مرتبط با صنایع دستی بوده و ما نمی توانستیم از آن ها استفاده کنیم، در اختیار سازمان قرار گرفته است که به دنبال آن، این مشکل نیز حل خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1