4 اکتبر 2021 - 07:28

پاپوش کردی در راه جهانی شدن

29 آوریل 2017 - 10:20 dsfr.ir/7373b

پاپوش کردی در راه جهانی شدن
ریبوار رحمان پور
گیوه (کلاش) هورامان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری استان #کردستان از به جریان انداختن پرونده ثبت جهانی #گیوه «کلاش» کردی خبر داد.

به گزارش ايسنا؛ سیدمحسن علوی اظهار کرد: شهر مریوان به عنوان شهر ملی کلاش که همان پاپوش کردی است، انتخاب شده و پرونده جهانی آن را آماده کرده ایم. نامه هایی که لازم بوده از طریق فرماندار و شهردار نوشته و ترجمه و مقدمات این پرونده انجام شده است.

او با بیان این که چند روز پیش برای این موضوع سفری به تهران داشتم تا این پرونده را به جریان بیندازم، گفت: ما به دنبال استفاده از این برند هستیم. پروسه های مربوط به این کار کمی زمان بر است و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

وی همچنین درباره راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی در این استان، اظهار کرد: در حال حاضر بازارچه دائمی صنایع دستی در استان نداریم، اما توافق هایی با شهرداری و معاونت عمرانی استاندار برای راه اندازی بازارچه در چند نقطه سنندج داشته ایم. قرار است داخل پارک شهدای سنندج یک بازارچه دائم صنایع دستی شبیه بازارچه ای که در کنار پارک لاله و موزه هنرهای معاصر تهران وجود دارد، برپا کنیم و کانکس هایی برای صنعتگران در آن مستقر کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ادامه داد: قرار است خیابان فردوسی سنندج تبدیل به پیاده راه شود، بنابراین معاون عمرانی استانداری موافقت کرده است که در لاین میانی این خیابان، غرفه های صنایع دستی برپا کنیم و اگر این اتفاق بیفتد، انقلاب بزرگی در بخش صنایع دستی ما به وجود خواهد آمد.

علوی درباره این که چه زمانی این برنامه ها اجرایی می شود؟ توضیح داد: ما این توافق ها را در روزهای پایانی سال گذشته انجام داده ایم و به دنبال آن هستیم که آن ها را در سال جدید عملی کنیم.

گفتنی است، گیوه یا «کلاش» پاپوشی مقاوم است که در جوامع کوچ نشینی، روستایی و شهرنشینی مورد استفاده قرار می گیرد. سادگی ابزار کار و در دسترس بودن مواد اولیه برای تولید آن و همچنین نیروی کار در دسترس، موجب رواج پیشه کلاش بافی در کردستان، بویژه در ناحیه اورامانات شده است.

1