آغاز هشتمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی بلقیس

24 آوریل 2017 - 10:00 dsfr.ir/sg1pw

آغاز هشتمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی بلقیس
wikimedia.org
ارگ تاریخی بلقیس در شهرستان اسفراین

مدیرکل میراث فرهنگی #خراسان شمالی از آغاز هشتمین فصل کاوش باستان شناختی در شهر تاریخی #بلقیس #اسفراین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان شمالی، محمد سویدانلویی افزود: اولین فعالیت های باستان شناسی به صورت علمی در این مجموعه از سال 1386 آغاز و هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است.

وی گفت: در فصل هفتم کاوش های باستان شناختی که در دو بخش ارگ و شارستان صورت گرفت در داخل ارگ بقایایی از منازل مسکونی پیرامون یک حیاط مرکزی با یک سیستم آبرسانی با ساختار تنبوشه ای که به حوض انبار وصل می شد کشف شد.

سویدانلویی اضافه کرد: بخش دیگر کاوش ها که در شارستان در بخش معروف به تپه منار صورت گرفت منجر به کشف یک صحن بزرگ با رواق های پیرامونی با یک ورودی آجر فرش که ایوان آن مزین به گچبری هایی از نوع برهشته بوده که در نوع خود از بی نظیرترین گچبرهای دوران اسلامی در قرون 7-5 هجری قمری به شمار می رود که احتمالا بقایای مسجد، مدرسه سلجوقی باشد. از کشفیات دیگر در تپه منار می توان به ادامه تالار ستون دار (شبستان مسجد) ویک سیستم آبرسانی (قنات) اشاره کرد.

وی تصریح کرد: برای شناخت ساختار شهر و تکمیل کاوش های فصول پیشین، فصل هشتم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین پس از کسب مجوز کاوش از پژوهشگاه سازمان، از اوایل اردیبهشت ماه به مدت دو ماه در دو بخش، داخل ارگ و شارستان که در داخل ارگ با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخلی ارگ و فضاهای موجود در آن، ایجاد فضای سایت موزه برای بازدید کنندگان و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ و در محدوده شارستان با تاکید بر تپه منار با هدف مشخص کردن کاربری و تکمیل ساختار مسجد، مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود، آغاز شده است.

شهر تاریخی اسفراین معروف به شهر بلقیس در فاصله سه کیلومتری جنوب غرب شهر فعلی اسفراین و شرق روستای جوشقان قرار گرفته است. این شهر بالغ بر 200 هکتار وسعت و متشکل از سه بخش ارگ، شارستان و ربض است.

1